Blížící se smrt na sebe upozorňuje pomocí příslušných signálů. Patří mezi ně i delší spánek a úzkosti

Fotografie: Depositphotos

Smrt je sice smutné téma, ale bohužel se jí vyhnout nelze. Existují dokonce příznaky, které mohou odkazovat na její blížící se příchod.

Smířit se se smrtí blízkého je velmi těžké a taková situace může v člověku zanechat mnoho zármutku. Bohužel se však jedná o přirozenou část života a každý ji musí přijmout tak, jak to je. Blížící se konec života dokonce často prozradí některé příznaky, jako je podle lékařky Arefy Cassoobhoy například neustálé nutkání jít spát, stažení se ze světa a změny trávení. Jejich přijmutím si můžete ušetřit mnoho strastí a smutku.

Trávicí procesy a nutkání spát více

S blížící se smrtí postupně dochází ke zpomalení metabolismu a trávení. Pacienti tak mají často menší nutkání jíst svá oblíbená jídla a nepotřebují pít tolik vody. Tyto příznaky často doprovází také problémy, jako je nevolnost, zácpa nebo také potíže s polykáním. Objevit se mohou známky dehydratace a ztráta hmotnosti. S tím také souvisí častější únava a celková slabost, která se s postupem dalších dnů zhoršuje.

Menší potřeba socializace

Umírající člověk již nemá tendenci setkávat se se svými přáteli a trávit čas ve společnosti, jako to mohlo být dříve. Většinou si spíše dle webu Healthline chce užít své poslední chvíle o samotě, smířit se s koncem nebo být pouze s rodinou. Pokud si takového chování na někom všimnete, pokuste se to respektovat a nechat jej dožít poslední dny v klidu a míru. Často mají tito lidé také nutkání povídat si více o minulosti a o tom, co prožili.

Blížící se smrt má nejspecifičtější vůni vůbec. Známá paliativní sestra odhalila podivuhodný příznak

Úzkost a deprese

V některých případech se mohou umírající osoby potýkat se strachem, který vyústí až v úzkost nebo depresi. To většinou bývá důsledkem strachu nebo obav o ty, kteří zde po nich zůstanou. Je proto možné, že váš blízký se bude chovat během posledních dnů zvláštně a spíše smutně. Někdy se dokonce může objevit záchvat zmatenosti. Pacient například nebude moci tak snadno identifikovat některé lidi a bude mít problémy s udržením pozornosti.

starší žena, pláč, smutek
Fotografie: Freepik

Změna životních funkcí

Před smrtí také dochází k různým změnám v životních funkcích, a to zejména co se týče srdeční frekvence, tělesné teploty a krevního tlaku. Tyto faktory začínají postupně klesat, což se dále projevuje například chladem v končetinách, modrou nebo fialovou pokožkou a také neschopností udržet stolici nebo moč. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o typických příznacích rakoviny vaječníků.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]