7 nejčastějších příznaků meningitidy, závažného onemocnění s fatálními důsledky na lidské zdraví

Fotografie: Depositphotos

Meningitida je nebezpečné onemocnění, které může mít závažné dopady na lidské zdraví. Rozpoznejte ho včas a začněte s okamžitou léčbou.

Meningitida čili zánět mozkových blan je infekční onemocnění ochranných membrán, které pokrývají mozek a míchu. Její příznaky jsou však často zaměňovány s příznaky chřipky nebo nachlazení, přičemž nejvíce náchylní k jejímu nakažení jsou především děti.  Pokud se ovšem neléčí včas, jeho dopady na lidské zdraví mohou být fatální – způsobuje totiž závažné dlouhodobé následky či v některých případech dokonce smrt. Níže se proto můžete seznámit se 7 nejčastějšími příznaky meningitidy. Více prozradil lékař Nuwan Gunawardhana.

Silná bolest hlavy

Nesnesitelná bolest hlavy může mít mnoho příčin. Pokud se ovšem stává chronickou, přičemž vás spolu s ní začne bolet také krk, měli byste co nejdříve zpozornit, neboť by mohlo jít o příznak nebezpečné meningitidy. Často se také v tomto případě mohou začít na vašem obličeji objevovat nevzhledné pupínky – to platí zejména u malých dětí.

Bolest žaludku, nevolnost a zvracení

Meningitida často vede ke ztrátě chuti k jídlu, neboť způsobuje neustálou nevolnost, bolesti žaludku a mnohdy také náhlé zvracení. Tento nepříjemný problém byste ovšem měli řešit co nejdříve v každém případě, neboť může jít o známku mnoha jiných závažných onemocnění.

Fotografie: Pixabay

Ztuhlost týlních svalů

Při meningitidě často dochází k zablokování či ztuhlosti krku, tedy především v oblasti týlních svalů. Tento příznak může postihnout i malé děti – pokud dítě leží neustále na jednom boku s pokrčenou hlavou a nohama, přičemž není schopno samo od sebe pohybovat hlavou, rozhodně jej co nejdříve vezměte k lékaři.

Nevysvětlitelná vyrážka

Vyrážka patří mezi časté kožní problémy, a proto její příznaky lidé ve většině případech neberou nijak vážně. Pokud vám s ní ovšem nepomáhá žádná léčivá mast nebo se naopak sama od sebe zhoršuje, přičemž pociťujete některé z výše uvedených příznaků, rozhodně byste tento problém měli konzultovat se svým praktickým lékařem.

Náhlá horečka

Horečka nebo zvýšená teplota, kterou je velmi obtížné snížit, může být často příznakem nebezpečné meningitidy. Spolu s tímto příznakem většinou pacienti pociťují také chlad a v některých případech se může objevit třesavka.

Fotografie: Freepik

Rozmazané a dvojité vidění

Meningitida často postihuje také zrak. Při tomto nebezpečném onemocnění může pacient vidět rozmazaně nebo mít problémy se zaostřením a stejně tak může být velmi citlivý na jasné světlo. Pokud se s některým z těchto příznaků také potýkáte, v každém případě byste se měli ujistit u svého praktického lékaře o svém zdraví.

Křeče v nohách

Mezi méně časté příznaky meningitidy pak také patří nevysvětlitelné křeče v nohách. Ty se mohou objevit zpravidla v případě, když nakloníte hlavu k hrudníku. Pokud se tedy s tímto nebo výše uvedenými příznaky potýkáte, rozhodně byste neměli odkládat návštěvu u lékaře. Je dobré zakročit včas, protože dopady tohoto závažného onemocnění bývají pro lidské zdraví fatální.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]