Lístky a stopky z jahod nevyhazujte – obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek

Jahodová sezóna je tady a sním i zdravé mlsání. Jahody patří patrně k nejoblíbenějšímu letnímu ovoci. Většinou se však sní pouze plod – tedy jahoda a zbytek končí v koši. Až budete zpracovávat svou letošní úrodu jahod, myslete i na stopky, které jsou zdraví velmi prospěšné.

Malé zelené stopky můžete nasušit a využít na skvělý jahodový čaj. Nejenže je úžasně voňavý, ale má i řadu zdravotních benefitů.

  • Pomáhá zmírnit příznaky dny

  • Zpomaluje stárnutí

  • Snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi

  • Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění

  • Má stahující účinek díky vysokého obsahu taninů

  • Jak nasušit stopky

Jahodové listy a stonek obsahují taniny, bio-molekuly, které se váží na proteiny, aminokyseliny, alkaloidy a další sloučeniny. Jahodové lístky mohou zmírnit potíže s podrážděným žaludkem, příznaky nevolnosti, nadýmání, průjem. Lístky obsahují také řadu vitamínů, esenciálních minerálů a užitečné jsou i pro artritidu.

Proč nevyhazovat lístky a stopky z jahod?

  • Účinky na trávení – Čaj z listů jahod se nejčastěji používá ke zlepšení trávení a rovnováhy kyselin a zásad v trávicím traktu, aby se zmírnily příznaky gastrointestinálních potíží.

  • Artritida – Sloučeniny nalezené v jahodových listech, jako je přírodní diuretická kyselina kávová, mohou pomoci vytáhnout vodu z vašich kloubů, což může zmírnit bolest a otoky spojené s artritidou a revmatismem. Artritida je chronické kloubní onemocnění, které zahrnuje chronický zánět kloubů vašeho těla, zatímco revmatismus je nespecifická forma chronické bolesti kloubů. Zánět je způsoben nadměrným zadržováním tekutin v měkkých tkáních obklopujících klouby, což způsobuje ztuhlost, bolest a ztrátu pohyblivosti. Ve studii publikované v časopisu „Neuroimmunomodulation“, vědci naznačují, že kyselina kávová může být užitečná jako protizánětlivá sloučenina.

  • Vitamíny a minerály – Jahodové listy obsahují minerály a vitamíny, jako je železo, vápník a vitamin C, které jsou důležité pro zdraví a udržování mnoha různých tělesných funkcí. Železo může zlepšit produkci červených krvinek a hemoglobinu, což pomáhá léčit chudokrevnost. Vápník podporuje zdraví kostí a může předcházet osteoporóze. Jahodové listy také obsahují velké množství vitamínu C nebo kyseliny askorbové, která působí jako silný antioxidant ve vašem těle. Profesor Melvin H. Williams ve své knize „Výživa pro zdraví, fitness a sport“ uvádí, že vitamin C neutralizuje účinky volných radikálů a dalších potenciálně škodlivých toxinů v celém těle, posiluje imunitní systém a posiluje schopnost bojovat proti infekci.

Obrázky: pixabay.com