Potraviny, díky kterým snížíte riziko vzniku infarktu

Stres, špatné stravovací návyky, nezdravé jídlo a málo pohybu – to jsou jedny z nejčastějších příčin, které způsobují infarkt, srdeční choroby, vysoký cholesterol a ucpané cévy. Tyto rizikové faktory ale můžete jednoduše zmírnit či se jich zcela zbavit.

Stačí se jen začít více starat o vaše zdraví. Pokud vám opravdu záleží na zdravém srdci a chcete zabránit nepříjemným zdravotním komplikacím, připravili jsme pro vás seznam potravin, které pečují o váš cévní a kardiovaskulární systém.

Losos, pomerančový džus a káva

Losos je jedním z nejbohatších zdrojů omega 3 mastných kyselin, což z něj dělá jedno z nejzdravějších jídel. Vědecký výzkum z roku 2012, který shrnoval výsledky z několika studií přinesl zajímavé výsledky. Pokud budete každý den konzumovat 0,45 g až 4,5 g omega 3 mastných kyselin, vaše cévy budu zdravé a chráněné před poškozením.

Dvě sklenice pomerančového džusu každý den pomohou snížit krevní tlak a hrozbu srdečních chorob včetně infarktu. Lékařská studie uveřejněná v americkém Journal of Clinical Nutrition tvrdí, že pravidelná konzumace pomerančové šťávy chrání váš cévní systém díky látce hesperidin, který se v pomerančích nachází.

Na základě metaanalýzy 36 studií, které zahrnovaly milion a půl účastníků se zjistilo, že konzumace kávy snižuje riziko vzniku kornatění žil. Pravidelné pití kávy je učiněný zázrak. Pro maximální účinky se ale doporučuje pít jeden až dva šálky denně. Větším množstvím byste příliš přetěžovali srdce.

Ořechy a khaki

Také ořechy jsou plné nenasycených mastných kyselin a omega 3 mastných kyselin. V jiné vědecké studii, která zahrnovala více než 210 000 účastníků, kteří s lékaři sdíleli jejich stravovací návyky a zdravotní stav během období 32 let, vyšlo najevo, že ti účastníci, kteří denně jedli vlašské, lískové, kešu ořechy nebo mandle, byli mnohem méně rizikovější než lidé, kteří ořechy jedli málo, nebo vůbec.

Fotografie: Pixabay

Khaki je tropické ovoce plné vlákniny a dalších látek, které vám pomohou snížit hadinu cholesterolu. Ochrání vás tak před cévními problémy a srdečními chorobami. Dle japonské studie z roku 2013 skutečně ovoce bohaté na vlákninu prospívá v boji proti vysokému cholesterolu a problémů s ním spojených.

Kurkuma, zelený čaj, vodní meloun

V kurkumě se nachází speciální látka, kterou jinde nenajdete – kurkumin. Ten je skvělý na imunitu, trávení, záněty a další choroby. Dle studie z roku 2017 má kurkumin blahodárné účinky na zdravé tepny. Posiluje jejich funkci a chrání je před škodlivinami. Navíc má silné protizánětlivé účinky a pomáhá proti ateroskleróze.

Fotografie: Pixabay

Zelený čaj má silné antioxidační účinky a působí skvěle i na lidský mozek. Navíc obsahuje látky, které rozpouští usazeniny v našich tepnách. Díky pravidelnému pití bude váš krevní oběh fungovat přesně tak, jak má. Protein nacházející se v tomto nápoji se naváže na tukové usazeniny a doslova je zničí.

Konzumace vodního melounu pomáhá vracet pružnost a vitalitu tepnám a celému cévnímu systému. Doporučujeme ho především ženám po menopauze, které trpí na obezitu. Vodní meloun snižuje krevní tlak, stimuluje srdeční funkci a snižuje riziko vzniku infarktu a kardiovaskulárních nemocí.

Sýr, brusinky

Odborníci se shodují v tom, že pravidelná konzumace sýru má velký vliv na snižování rizika vzniku kardiovaskulárních nemocí. Dle vědeckých studií ten, kdo si denně dopřeje trochu sýra má až o 18 % menší šanci, že se bude v budoucnu potýkat se srdečními problémy. Zároveň o 14 % sníží riziko vzniku onemocnění cévního systému a tepen. A riziko infarktu se sníží až o 10 %.

Brusinky jsou skvělým zdrojem draslíku, který je nepostradatelný pro zdravé srdce. Jejich pravidelná konzumace posiluje elasticitu tepen a pomáhá k jejich správné funkci a zdraví. Brusinkový džus má také pozitivní vliv na kvalitu krvinek.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]