Ovoce a zelenina mohou obsahovat chemii. Omytí vodou k ošetření nestačí

Ovoce a zeleninu už pěstuje málokdo a většina z našeho jídelníčku pochází z velkofarem z oblasti středomoří. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby tyto farmy neupřednostňovaly kvantitu nad kvalitou, ostatně tak, jak velí celosvětová poptávka. Ostatně bez toho bychom neměli rajčata a saláty v zimě, jak byli zvyklí naši předkové. Za tuto výhodu však často platíme zdravím. Plodiny bývají plné chemickými hnojivy a postřiky. Naštěstí existuje způsob, jak se většiny z nich před konzumací zbavit.

Hlávkové zelí

Většinu dusičnanů z umělých hnojiv obsahují vrchní listy a košťál. Když se jich zbavíme, zůstane nám více méně nezávadná zelenina.

Brambory

Zde se nebezpečné látky ukládají nejvíce pod slupku, ale i do jádra hlízy. To znamená, že se jich nezbavíme prostým odstraněním povrchového obalu. Většina z dusičnanů a jiných látek se během vaření vymáčí do vody, kterou je proto dobré ihned slít a nenechat v ní brambory dlouho stát.

Cuketa, okurky, lilek

Správná okurka má světle trávovou barvu. Pokud jsou tmavě zelené, obsahují dusičnany. Stejně tak tmavnou i cukety či lilek. Všechny tyto v obchodě zakoupené plodiny byste měli před konzumací oloupat a odříznout oblast stonku, kde se jedů shromažďuje nejvíce.

Salát, petržel, kopr a bylinky

Tyto rostliny jsou obvykle dusičnanů plné po celé délce stonku i listů. Jediný způsob, jak se jich zbavit, je namočit rostlinu zhruba na hodinu před konzumací do vody, která z nich většinu jedů vyplaví ven.

Rajčata

U nich se obsah chemických látek snadno pozná podle síly slupky, bělavé barvě dužiny a silného žilkování. Takovéto plody je dobré opět na hodinu před požitím nechat odmáčet ve vodě.

Kořenová zelenina

Řepa, mrkev, ředkvičky, celer, petržel a jiné podobné plodiny shromažďují nejvíce dusičnanů z hnojiv ve špičkách a na vrcholcích. Je proto dobré odříznout všechny tyto části. U mrkve a petržele se doporučuje odstranit zhruba 1 cm.

Hroznové víno

Mytí těchto plodů je za trest, nicméně je to velice zapotřebí. Pro dlouhou výdrž na pultech obchodů bývají ošetřeny fungicidy, aby se zabránilo jejich plesnivění způsobenému vysokých obsahem vody v plodech. Tyto látky ulpívají na povrchu bobulí, proto je třeba jejich důkladné omytí.

Meloun

Nikdy nekupujte půlený meloun překrytý plastovou fólií. Je to častý nešvar českých zelinářských pultů, který však vytváří skvělou živnou půdu pro množení bakterií a mikroorganismů a žádná fólie tomu nezabrání.

Chemické ošetření této plodiny poznáte poměrně snadno, projevuje se totiž silnými nažloutlými pruhy na povrchu slupky. Můžete si provést jednoduchý test: vložte kousek růžové dužiny na minutu do sklenice s vodou. Pokud voda zrůžověla, je meloun chemicky ošetřený. Pokud se obsah sklenice pouze zakalil, je čistý.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]