Domací fermentovaná červená řepa má pozitivní účinky na organismus

Červená řepa patří mezi superpotraviny. Obsahuje celou řadu unikátních látek, které se podílejí na udržení celkového zdraví lidského těla a pomáhají předcházet mnoha druhům chorob a některé dokáží i s úspěchem léčit. Pakliže se však tato zázračná zelenina nechá fermentovat speciálním druhem bakterií, stane se z ní superzbraň na veškeré neduhy a navíc mnohonásobně posílí vaši fyzickou i duševní výkonnost.

Pokud tuhle fermentovanou zeleninu zařadíte do svého jídelníčku pravidelně, prokazatelně vám prodlouží život. Chcete se o tomto zázraku přírody dozvědět víc? Pak neodcházejte a čtěte dále.

Červená řepa rozšiřuje cévy a brání vzniku rakoviny

Existuje velká spousta důvodů, proč jíst červenou řepu. Sama o sobě má schopnost rozšiřovat cévy. Tím zlepšuje krevní oběh a snižuje riziko vzniku infarktu a mozkové příhody. Kromě toho díky ní už nikdy nebudete mít studené ruce a nohy a u mužů zlepšuje kvalitu erekce.

Šťáva z této červené hlízy obsahuje řadu látek, které v těle fungují jako antioxidanty a působí proti činnosti tzv. volných radikálů, které vznikají nedokonalou látkovou přeměnou a pokud jich je v těle moc, podílejí se na vzniku rakovinného bujení. Kromě toho obsahuje vysoké množství látky zvané betain, který se podílí v boji proti nejrůznějším druhům onemocnění.

Při jisté studii vědci testovali účinky pití koncentrované řepné šťávy na výkonnost cyklistů, kteří byli podrobováni náročným zátěžovým testům. Těm, kteří pravidelně pili řepnou šťávu, se zvýšil výkon tak, že desetikilometrovou trasu ujeli o dvě procenta rychleji, než cyklisté, jimž bylo podáváno placebo.

Fermentace násobí účinky řepy a přidává některé další

Cukrová řepa v sobě obsahuje poměrně vysoké množství cukru, což může některým lidem působit jisté obtíže, a to zejména diabetikům. Pro odstranění těchto sacharidů je možné využít procesu fermentace, díky kterému se zelenina obsaženého cukru téměř úplně zbaví a kromě toho získá některé léčivé vlastnosti, kterými předtím nedisponovala.

Fermentace je proces působení přátelských mikroorganismů, kterými se „infikuje“ šťáva nebo drcené ovoce a které pozřou veškerý cukr, který je v řepě obsažený. A ten buď přemění na alkohol, anebo na tekutinu podobnou octu. Tyto odpadní tekutiny lze buďto vypít, anebo je sušením odpařit. Tak se zachovají veškeré potřebné látky bez přítomnosti nežádoucích vedlejších účinků a chutí.

Bakterie, které zůstávají součástí fermentované zeleniny, pak osídlují lidská střeva a stávají se tak součástí obranné armády našeho imunitního systému, který chrání tělo před napadením různých druhů bakteriálních a virových infekcí. Kromě toho se zdravá střevní mikroflóra podílí i na celkové fyzické i psychické pohodě.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]