Antioxidační vlastnosti lilku. Objevte skrytou sílu, která pomůže při řešení mnoha neduhů

Fotografie: Freepik

Uvažujete o tom, že do svého jídelníčku přidáte lilek? Podívejme se, na jaké antioxidační vlastnosti se můžete těšit, pokud se rozhodnete pro jeho konzumaci. A navíc má jedinečnou a lahodnou chuť.

Lilek je oblíbená zelenina mnoho lidí, který je známá svým krásným tvarem a barvou, stejně jako jedinečnou strukturou a chutí. Kromě toho má úžasné antioxidační vlastnosti, o kterých příliš mnoho lidí nemá vůbec tušení. Lilek je vytrvalá rostlina, která, jak se říká, pochází z Indie, ale již dlouho se pěstuje v tropických a subtropických oblastech, včetně Filipín, Indonésie, Číny, Japonska a dokonce i ve Španělsku, Francii, Turecku a mnoha dalších zemích.

Lilek má mnoho odrůd, ale nejběžnější růst je od 40 do 200 cm na výšku, s velkými zelenými listy, 10 až 20 cm dlouhými a 5 až 10 cm širokými. Plody, v závislosti na odrůdě, jsou buď ve tvaru hruškovitého vejce, nebo podlouhlého válcovitého tvaru s různými barvami a velikostmi. Lilek jako zelenina se používá při vaření, pečení i smažení s další zeleninou a masem. Má charakteristickou hořkou chuť, ale při vaření chutná dobře.

Fotografie: Freepik

Jaké má živiny a antioxidační vlastnosti?

Lilek obsahuje mangan, molybden, draslík, kyselinu listovou, měď, vitamín B6 (pyridoxin), tryptofan, hořčík a vitamín B3. Všechny jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a měli by být nedílnou součástí našeho jídelníčku. Lilek je velmi zdravý a i přes svou hořkou chuť, bychom na něj neměli zapomínat. Jde o další druh zeleniny, který se vyplatí vyzkoušet.

Výzkum této zeleniny objevil antokyanový fytonutrient zvaný nasunin. Nasunin je silný antioxidant a odstraňovač volných radikálů, který se nachází v kůži tohoto plodu. Bylo zjištěno, že nasunin chrání buněčné membrány před poškozením. Kromě této složky ve Spojených státech identifikovali vědci také převládající fenolové sloučeniny, včetně kyseliny chlorogenové a kyseliny gallové, které mají antioxidační účinky.

Fotografie: Freepik

Kardiovaskulární účinky

Fenolové sloučeniny nalezené v lilku mají nejen antioxidační vlastnosti, ale bylo také zjištěno, že mají schopnost snižovat hladinu LDL, neboli špatného cholesterolu v krvi. Ve studii prováděné na zvířatech, která byla chemicky indukována vysokými hladinami cholesterolu a byla získána extraktem z pichlavé látky, bylo zjištěno, že LDL byl snížen, stejně jako klesla adheze cholesterolu v aortě a arteriálních stěnách.

To způsobí uvolnění tepen, což zvyšuje průtok krve. Tyto příznivé účinky pravděpodobně souvisely nejen s nasuninem, ale také s několika dalšími fenolickými sloučeninami nalezenými v zelenině. Máte-li potíže s cholesterolem, potom byste měli rozhodně tuto zeleninu začlenit do své stravy. Mezi další suroviny, které jsou skvělé pro pacienty s vysokým cholesterolem, je červená řepa.

Tradiční použití listů a kořenů

Rozdrcené listy se často používají k uklidnění zanícených hemoroidů. Odvar z kořenů se používá k léčbě kašle a astmatu. Vařené listy a kořeny se používají k čištění ran a vředů. Obklad z rozdrcených listů se používá k léčbě bolesti spojené s revmatismem a artritidou. Šťávu naopak můžete použít k léčbě žaludečních problémů.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]