Zlepšit obranyschopnost organismu lze jednoduchou lázní. Pokud máte po ruce lavor, nebojte se ho využít

Fotografie: Depositphotos

Dobrou imunitu nezískáte sezením v přetopené místnosti. Chce to jít imunitě vstříc. K tomu je možné docela dobře využít otužování studenou vodou. Není třeba se hned sprchovat, stačí si vykoupat nohy.

Jednou z možností posílení imunitního systému je otužování. Lidé obvykle volí plavání ve studené vodě. Cesta k němu vede přes postupné otužování sprchováním studenou vodou, pobytem ve volné přírodě. Tímto lze předcházet nemocem, jako jsou nachlazení, chřipka a angína. Otužování ale pomáhá také snižovat vysoký krevní tlak a omezovat bolesti v zádech. Podmínkou je, aby se člověk neotužoval v době, kdy je nachlazený, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Otužujte se v lavoru

Jestliže vás neláká otužování sprchování studenou vodou, protože nemáte odvahu se tomu podrobit, tak lze začít s koupáním nohou. Budete k tomu potřebovat lavor, do kterého se vejdou vaše chodidla, studenou vodu a kostky ledu. Lavor naplníte chladnou vodou a přidáte co nejvíce kostek ledu. Pak do vody na dobu 10 až 15 sekund namočíte bosá chodidla. Proceduru je nejlépe provádět před spaním každý večer.

Jak studená voda napomáhá budovat imunitu

Ledová voda stimuluje produkci norepinefrinu neboli noradrenalinu, jenž vylučuje dřeň nadledvin. Ten se podílí na zrychlení srdečního tepu, roztažení cév v kosterních svalech, čímž zvyšuje jejich okysličování. Vedle těchto účinků napomáhá noradrenalin také ke zlepšení imunity. Proto je tak důležité otužování studenou vodou.

Jaké další účinky má chladná voda

Hydroterapie neboli vodoléčba, tedy zlepšení zdraví pomocí vody, je dobře známá. Stačí si vzpomenout třeba na Prissnitzovy zábaly, Kneippův chodník, podvodné masáže, Skotské střiky. Tyto procedury se obvykle poskytují lázeňským hostům v lázních, ale některé je možné provádět i doma. Studená voda má celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus:

  • Zmírňuje otoky.
  • Zlepšuje kvalitu vlasů, kterou jsou pak lesklejší.
  • Zpevňuje pokožku a uzavírá póry v ní.
  • Zvyšuje množství energie v těle.
  • Léčí migrénu.
  • Zmenšuje tmavé kruhy pod očima.
  • Zklidňuje popáleniny.
  • Pití studené vody mezi tréninky napomáhá ke snižování hmotnosti.
  • Studená voda snižuje pocit úzkosti. Stačí si jí postříkat obličej.

Zdroj: Healthline, Healthline