Jednoduché způsoby, jak pomoci obnovit imunitní systém

Fotografie: Freepik

Funkci imunitního systému je možné posílit prostřednictvím celé spousty prostředků. Důležitá je nejen vaše strava, ale také váš životní styl.

Imunitní systém má za úkol ochránit naše tělo před nejrůznějšími hrozbami – virovými i bakteriálními. Jeho funkce můžeme vědomě či nevědomě ovlivňovat. Ne vždy se ale zasluhujeme o to, aby byl náš imunitní systém na takové úrovni, na jaké by mohl být. Díky nesprávné stravě a životnímu stylu nejsme až tak odolní vůči nejrůznějším mikrobům a mikroorganismům, jak by si naše tělo zasloužilo. Toužíte s tím něco udělat? Tak to jste na správné adrese!

Příčiny snížené imunity

Jakmile se člověk narodí, jeho imunitní systém už musí být do určité míry vyvinut. Rozvíjí se dál až do puberty. Existují faktory, které ji mohou oslabit. Mezi ně patří deprese, nedostatečný spánek, různé operace, přepracování, alkohol, kouření a jiné špatné návyky, přejídání, nezdravé jídlo, antibiotika a další léky, sedavý životní styl a dokonce i těhotenství.

Fotografe: Freepik

Známky slabého imunitního systému

Mezi projevy slabého imunitního systému může být zahrnut souhrn nejrůznějších příznaků. Jedná se například o apatii, časté změny nálad, slabost, únava, časté nemoci (zejména nachlazení či SARS), denní ospalost, špatná paměť, špatná pokožka, alergie, otoky, tmavé kruhy pod očima a snížený výkon.

Způsoby, jak zvýšit imunitu

Na imunitě můžete pracovat i doma. Vynikající účinek má například otužování, fyzická aktivita, správná a zdravá výživa, vyhýbání se stresu a depresi, vzdání se všech druhů špatných návyků, zdravý spánek a dokonce i takzvané doplňky stravy. Nejdůležitějším prvkem pro obnovení imunitního systému jsou zdravé potraviny. Díky nim mohou být nebezpečné organismy, které pravidelně útočí z vnějšího prostředí, odstraněny. Proto se vyplatí takové potraviny přidat do každodenní rutiny.

Šípky

Šípky jsou známé tím, že obsahují vitamín C. To je velmi silný antioxidant, pro imunitu klíčový. Kromě toho má taktéž antibakteriální účinky. Pokud si každý den dopřejete alespoň jeden šálek šípkového čaje, můžete svému tělu opravdu prospět.

Fotografe: Freepik

Med

Zatímco cukr oslabuje imunitní systém a urychluje stárnutí, med působí antibakteriálně a obsahuje mnohem více vitamínů, minerálů a živin.

Ženšen

Ženšen je velice účinným prostředkem, jak posílit imunitní systém. Tělo je připraveno odstraňovat veškeré škodlivé mikroorganismy, které na naše tělo útočí. Ženšen má ale určité kontraindikace. Lze jej tedy užívat pouze po konzultaci s lékařem.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy obsahují velké množství vitamínů A a E, které zpomalují stárnutí a silně posilují imunitní systém, stejně jako omega-3 mastné kyseliny. Jsou neuvěřitelně prospěšné pro srdce, cévy a mozek. Vzhledem k velkému množství kalorií je třeba zkonzumované množství vlašských ořechů omezit.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]