Sprchování studenou vodou každý den má výrazný vliv na celkové zdraví člověka

studená sprcha
Fotografie: Pixabay

Otužování patří ke způsobům, jak si zlepšit obranyschopnost organismu. Jednou z možností je pravidelné sprchování studenou vodou.

Možná také patříte mezi lidi, již si rádi večer dají příjemně teplou sprchu, kterou ze sebe smyjí nejen špínu, ale také všechny starosti. Horká voda má relaxační účinek a po náročném dni je více než vítaná. Víte ale, že mnohem zdravější je sprchování studenou vodou? Pojďme se podívat na to, jaký přínos pro lidské tělo má. Více prozradila lékařka Debra Rose Wilson.

Studená voda po ránu

Když si dopřejete studenou sprchu po ránu, pomůže vám stimulovat bloudivý nerv. Ten ovlivňuje téměř každou část těla včetně střev, srdce a žlučníku. Studená voda napomáhá snižovat hladinu kyseliny močové, je proto prospěšná pro ledviny.

Sprchování studenou vodu navečer

Zkuste si někdy před spaním dopřát studenou sprchu. Snižuje hladinu stresového hormonu, pomáhá relaxovat a rychleji usnout. Zlepšuje náladu a zabraňuje nespavosti. Rozhodně tedy stojí za vyzkoušení vyměnit horkou sprchu za studenou.

Stimulace nervového systému

Jednou z výhod sprchování studenou vodou je aktivace nervového systému. Ta totiž stimuluje sekreci některých neurotransmiterů, které umožňují zvýšenou aktivitu organismu. Zároveň dochází k aktivaci imunitního systému, takže je lidské tělo lépe připraveno bojovat s infekcemi. Chladná sprcha zmírňuje bolest svalů nebo hlavy.

Fotografie: Pixabay

Aby vaše vlasy byly zdravé a lesklé

Naučte se vlasy umývat chladnější vodou. Prospěje jim to. Studená voda totiž vlasy nevysušuje tak jako horká, a navíc posiluje vlasové kutikuly. Vrstva kožního mazu zůstává zachována, a vlasy jsou proto dobře hydratované. Díky tomu získají lesklý a hedvábný vzhled.

Studená voda pomáhá hubnout

Máte-li problém s hubnutím, vyzkoušejte sprchování studenou vodou. Ta aktivuje tukové buňky, které generují teplo, čímž přispívají k rychlejšímu spalování kalorií. Vaše hubnutí bude sázkou na jistotu, když si budete dávat studenou sprchu každý den. Chce to jen překonat počáteční nechuť.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]