Léčivé schopnosti česneku znaly již naše babičky. Klíč k pevnému zdraví je na dosah

Fotografie: Freepik

„Ať je jídlo tvým lékem, a lék tvým jídlem.“ To jsou slavná slova starořeckého lékaře Hippokrata, často nazývaného otcem západní medicíny. On sám doporučoval česnek k léčbě mnoha zdravotních neduhů. I moderní věda již dávno potvrdila mnoho z uváděných účinků česneku na zdraví. Česnek obsahuje zdraví prospěšnou vlákninu, mangan, selen, vitamin C a vitamin B6 a mnoho dalších živin. Zjistěte, jak může česnek pomoci.

Bojuje s nachlazením

Je známo, že potravinové doplňky s česnekem posilují imunitu. Pravidelná konzumace česneku (nebo doplňků) dokáže snížit riziko nachlazení až o 63%. Doplňky obsahující česnek pomáhají předcházet a snižovat závažnost běžných onemocnění, jako je chřipka a nachlazení. I když onemocníte, bude průběh mírnější a rychleji se uzdravíte.

Aktivní sloučeniny v česneku mohou snížit krevní tlak

Zdá se, že vysoké dávky česneku zlepšují krevní tlak u pacientů s vysokým krevním tlakem (hypertenzí). V některých případech mohou být doplňky stejně účinné jako běžné léky. Ovšem nikdy si neurčujte léčbu sami – v takových případech má vždy hlavní slovo ošetřující lékař.

Fotografie: Pixabay

Obsahuje důležité antioxidanty

Česnek obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci předcházet Alzheimerově chorobě a demenci. Oxidační poškození volnými radikály přispívá k procesu stárnutí. Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy těla před oxidačním poškozením.

Snížení hladiny cholesterolu

Česnek zlepšuje hladinu cholesterolu, což může snížit riziko srdečních onemocnění. Potravinové doplňky obsahující česnek jsou skvělé především proto, že nedráždí stěny žaludku, jako česnek z vaší zahrádky (v takovém množství, aby to mělo správné účinky) a zamezíte nežádoucímu odéru z úst.

Fotografie: Freepik

Může pomoci žít delší život

Potenciální účinky česneku na dlouhověkost je v zásadě nemožné dokázat, ale vzhledem k příznivým účinkům na důležité rizikové faktory, jako je například krevní tlak či různá chronická onemocnění, má smysl se domnívat, že česnek vám může pomoci žít déle.

Poznámka: Česnek může také pomoci detoxikovat těžké kovy v těle, bylo prokázáno, že významně snižuje toxicitu olova a související příznaky.

Také má určité výhody pro zdraví kostí tím, že zvyšuje hladinu estrogenu u žen.

Na závěr: Česnek je vynikající a snadno se přidává do stravy. Můžete jej použít do slaných pokrmů: polévek, omáček, pomazánek, dresinků a dalších. Po tisíce let se věřilo, že česnek má léčivé vlastnosti. I věda to nyní potvrdila.