Lípa a její mocné účinky při nachlazení

Kdo by neznal lípu? Náš národní strom, který se dorůstá výšky až 40 metrů. Lípa byla rovněž odjakživa považována za sídlo dobrých duchů s ohromnou mocí odhánět zlo a temné síly. U nás nejčastěji můžete narazit na lípu velkolistou a lípu malolistou. Ostatní druhy líp nejsou vhodné k léčebným účelům.

V dávné minulosti uznávali lípu také jako strom lásky a smíření. Čaj z lipových květů má velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. Zmírňuje bolesti v krku, působí močopudně, urychluje léčbu z nachlazení, pomáhá při chřipce, posiluje imunitu, usnadňuje vykašlávání, vyplavuje škodlivé látky z organismu, snižuje žaludeční bolesti, působí proti nervozitě a podráždění, vhodný je také při léčbě močového měchýře a onemocnění ledvin.

Lipový květ při nachlazení

Květy lípy obsahují silné antioxidanty, éterické oleje a slizové složky, jež snižují zánět a mají zklidňující účinky. Lipový čaj celkově uklidňuje organismus a upravuje dokonce nepravidelný srdeční tep. Čaj z květů lípy si můžete koupit v obchodě s bylinkami, lékárně anebo si sami květy nasbírat, nasušit a připravit si tak čaj z vlastních zásob.

Potřebovat budete hrstku sušených květů a půl litru vroucí vody. Louhovat necháte 15 minut pod pokličkou a podávat jej můžete slazený medem či ochucený bezovou či citronovou šťávou. Nejlepších účinků však docílíte, když si čaj vychutnáte v naturálním stavu. Čaj se pije vždy čerstvý a popíjí se během celého dne.

Mimo to, že dokáže pomoci urychlit léčbu je výtečný i jako prevence. Ničí bakterie v těle a posiluje obranyschopnost organismu. Lipový čaj doporučují bylinkářky i naše babičky a výhodou je, že se dá pít dlouhodobě. Ovšem jako vše má i květ lípy doporučení na dávkování, a to je 1 čajová lžička na jeden šálek. Šálků čaje si můžete během dne dát čtyři až pět.

Lipové bonbóny na kašel

Na tyto bonbony budete potřebovat 120g krystalového cukru, 120g medu, 2 lžíce silného lipového čaje a šťávu z půlky citronu. Jak na to? Cukr, med, lipový čaj i citronovou šťávu vaříme v kastrůlku tak dlouho, dokud hmota nezačne na talířku, když ukápnete ze lžíce tuhnout. Pokud na talířku začne kapka tuhnout je to znamení, že máte celou hmotu vylít na vymaštěnou nebo namočenou desku. Mokrým nožem pak krájíte na kostičky a necháte ztuhnout. Bonbóny je vhodné skladovat ve sklenici s víčkem, aby nevlhly.

Obrázky:pixabay.com