Přírodní protizánětlivé léky, které pomáhají při bolestech kolen a kloubů

Fotografie: Depositphotos

Zánětlivá onemocnění kloubů mohou člověka postihnout v různých formách. Některé souvisejí i s onemocněním jiných orgánů. U lehčí formy zánětu dochází jen k bolesti kloubů.

Bolestivé klouby patří k častým onemocněním. Objevují se většinou až ve vyšším věku, kdy jsou na kloubu již degenerativní změny. Ale existují i nemoci, jež postihují mladší ročníky. K zánětům kloubů dochází při infekční artritidě, revmatoidní artritidě, metabolické artritidě, u tenisového loktu, říká lékařka Brenda B. Spriggs.

Jak se zánět kloubu projevuje

Zánětlivá onemocnění kloubů bývají infekční a neinfekční. Nejčastějším neinfekčním zánětem je revmatoidní artritida, což je autoimunitní onemocnění. Při něm imunitní systém napadá vlastní buňky v těle a ničí je. Postihuje klouby ruky, zápěstí a kotník. Typickým příznakem je ranní ztuhlost kloubu. Později vznikají i jeho deformity – například pokřivení prstů.

Jaké jsou rizikové faktory artritidy

U revmatoidní artritidy je riziková genetická predispozice, zvýšená námaha a vyšší věk. Může propuknout po prodělání streptokokového onemocnění, čímž je i angína, pokud není vhodně léčeno. Protože mezi zánětlivá onemocnění kloubů řadíme i dnu, bývá rizikovým faktorem nepřiměřené požívání alkoholu a masa.

Léčba zánětu kloubů

Při léčbě zánětu kloubů je možné použít některý z volně prodejných nesteroidních protizánětlivých léků. Patří sem kyselina salicylová, ibuprofen, diklofenak. Při úporných bolestech může přímo do kloubu píchnout injekci steroidů. Pomáhají také režimová opatření, a to klid na lůžku v akutním období, později je vhodná rehabilitace u fyzioterapeuta.

Fotografie: Pixabay

Při zánětu kloubů pomáhají i bylinné přípravky

Zánět kloubů je možné léčit i pomocí bylin, které mají tu schopnost, že omezují zánět, bolestivost a otok kloubů. Některé z nich se užívají v domácnosti běžně jako koření.

  • Šťáva z granátového jablka je bohatá na protizánětlivé látky a látky s utišujícími účinky. Je vhodné ji kombinovat se zeleným čajem.
  • Listová zelenina obsahuje hodně antioxidantů, vitamínu E a vitamínu C, jež dokážou tišit bolest.
  • ananase najdeme enzym bromelain, který tlumí záněty. Protože ho ničí vysoké teploty, je lepší jíst ananas zasyrova.
  • Losos a tučné ryby díky obsahu omega-3 mastných kyselin podporují tvorbu protizánětlivých látek.
  • Rozmarýn má uklidňující účinek a obsahuje kyselinu ursolovou, která pomáhá léčit infekci při zánětu. Podobně funguje i přeslička.
  • Protizánětlivé účinky má kurkuma a zázvor. Jsou to přírodní antioxidanty s velkým účinkem proti bolesti kloubů.

Zdroj: Healthline