Bobkový list jako metla zdravotních neduhů: Rozemletý spolubojovník zatočí i s artritidou

Fotografie: Mauro Cateb / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Bobkový list je běžnou přísadou do mnoha pokrmů. Ačkoli je k dostání i čerstvý, obvykle je snazší sehnat bobkový list sušený.

Bobkový list se používá k dochucení polévek, dušených pokrmů a omáček. Kromě kulinářského využití se bobkový list opěvuje také díky jeho potenciálním zdravotním přínosům, říká doktorka Sade Meeks. Tato bylina (Laurus nobilis) pochází ze stálezelené čeledi bobkovišňovitých, která je ze Středomoří. Dva nejběžnější druhy jsou turecký s dlouhými oválnými listy a kalifornský s dlouhými úzkými listy. V historii se bobkové listy používaly mnoha různými způsoby pro možné zdravotní účinky.

Mleté bobkové listy na zánět kloubů

Lidé, kteří denně bojují s bolestí způsobenou zánětem kloubů, rádi sáhnou po léčebném prostředku z mletých bobkových listů. Takový přípravek má silné protizánětlivé a tonizující vlastnosti. Je také fungicidní a baktericidní. Mleté bobkové listy lze používat vnitřně i zevně. Proto je přípravek tak účinný, protože silice obsažené v bobkových listech mají silný hřejivý účinek.

Díky tomu jsou mleté bobkové listy ideální pro přípravu hojivých obkladů na nemocné klouby. Další zcela jedinečnou vlastností mletých bobkových listů je, že čistí klouby od nahromaděných usazenin. Tento proces probíhá díky sodným vlastnostem bobkových listů. S potem se z těla odstraňují škodlivé usazeniny, včetně těch z nemocných kloubů.

bobkový list
Fotografie: Pixabay

Mast na artritidu

Rozemelte 25 bobkových listů v mlýnku na kávu, nebo je velmi jemně rozdrťte mixérem. Nasypte je do malého hrnce a přidejte 2 lžíce olivového oleje. Pomalu zahřívejte na plotně a míchejte, dokud nevznikne teplá, hladká pasta konzistence husté smetany. Odstavte a připravte si obvaz.

Teplou mast naneste na bolestivý kloub a převažte obvazem. Dbejte na to, abyste obvaz nezavinovali příliš těsně, protože to brání prokrvení. Obklad nechte působit přes noc. Ráno obvaz rozvažte a ošetřený kloub očistěte teplou vodou. Celý proces opakujte následující večer a pokračujte po dobu jednoho týdne. Poté udělejte na 5 dní přestávku a cyklus opakujte.

K čemu ještě slouží bobkový list

Bobkový list se často používá v receptech, aby dodal polévkám a dušeným pokrmům pikantní chuť. V historii se používal také pro své potenciální zdravotní účinky. Pomáhá zlepšovat zdraví následujícími způsoby:

  • pomoci při léčbě rakoviny prsu a tlustého střeva
  • pomoci snížit a regulovat hladinu glukózy a cholesterolu u lidí s cukrovkou
  • napomáhat hojení ran
  • udržet ledvinové kameny na uzdě
  • napomáhat paměti a zlepšovat kognitivní deficity

Zdroj: Healthline, Wybieram Zdrowie

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]