Ladíme podzimní jídelníček: Potraviny, které vás zahřejí a organismu dodají potřebnou energii

Chladné dny máme tady a člověk hledá způsoby, jak by se zahřál. Mimo teplého oblečení a radiátorů je možné zahřát se horkými nápoji a jídlem. Nejen horké jídlo dokáže zahřát organismus, existují potraviny se zahřívacím efektem, nicméně taková horká polévka či pečínka patří k podzimu. Odjakživa, vždy, když se ochladilo, bublala na plotně polévka, kuchyní voněly bylinky, vařil se čaj ve velkém a peklo se maso.

Jak obohatit podzimní jídelníček?

Vytáhli jste bundy i čepice, šátky a šály, topíte doma i v autě? Zahřát se můžete i prostřednictvím jídla. Vyměňte ochlazující zelený čaj za černý, přidejte do jídelníčku zázvor, skořici, pohanku a další potraviny s nálepkou zahřívací potraviny. Mimo těchto potravin se zahřívacím efektem přidejte polévky a omáčky.

Fotografie: Pixabay

Zařaďte polévky

Masové vývary, zeleninové polévky, luštěninové, polévky s pohankou, kroupami. Existuje nespočet výtečných polévek, které zasytí i zahřejí. Nešetřete sezónní zeleninou, bylinkami a kořením. Nejenže dokáží zahřát, dodají tělu vlákninu a posilují imunitu, protože jsou plné vitaminů. Samozřejmě je výtečné i maso. Vepřové, hovězí i drůbeží má rovněž zahřívací efekt.

Šťavnatá pečínka

Pravdou je, že s masem se to nemá přehánět. Zatímco během léta ho stačí malinko, během podzimu a zimy můžete jeho konzumaci krapet navýšit. Mimo drůbeže, hovězího a vepřového také tučné ryby. K masu přidejte koření a bylinky, které nejen ochutí, ale podpoří zahřívací efekt.

Bylinky a koření se zahřívacím efektem: zázvor, kurkuma, pepř, hřebíček, skořice, fenykl, kardamon, badyán, heřmánek, lékořice, muškátový oříšek

Fotografie: Pixabay

Sezónní a nakládaná zelenina

Na saláty si zase počkejte, až bude teplé počasí. Jak se tělo ochlazuje, budete po nich stejně toužit méně a méně. Na podzim je vhodná sezónní zelenina a ovoce, nakládané zelí, červená řepa, kapusta. Ať už ve vařené, dušené, pečené formě. Z ovoce je dobré si pochutnat také na tom lokálním: hrušky, jablka a sušené ovoce.

Tip na zahřívací čaj:

Kurkuma, zázvor, skořice, kardamon a špetka pepře – zalít vřelou vodou, nechat 10 až 15 minut pod pokličkou louhovat, scedit a je možné přidat med a mléko. Mimo to, že má ohřívací efekt také posiluje imunitu.

Úvodní Fotografie: Pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte