Potíže s otěhotněním mohou často způsobovat i prosté banality

Fotografie: Freepik

Potíže s otěhotněním má bohužel dnes dost vysoké procento párů. Nedaří se z mnoha důvodů, ale častokrát jsou skutečně zbytečné, které by se daly snadno napravit, jen kdybyste o nich věděli. Lidské tělo je totiž velmi citlivé na různé podněty a může reagovat třeba tak, že sníží nebo omezí plodnost. Dočkat se pak vytouženého potomka může být velmi náročné.

Zjistěte, zda neděláte zbytečné chyby, které vám brání početí. A hlavně – nepanikařte zbytečně, stres je faktor, který má na plodnost velmi negativní efekt.

Konzumace nevhodných potravin

Na plodnost může mít vliv především častá konzumace trans-mastných kyselin. Ty najdete v typicky nezdravých potravinách jako jsou různé koláče, chipsy, pizza nebo třeba smažené jídlo. Tyto kyseliny mohou mít dopad na to, zda vůbec v daném měsíci proběhne ovulace nebo ne. Může se tedy stát, že žena sice normálně menstruuje, ale otěhotnět vlastně nemůže, neboť ovulace vůbec neprobíhá. Změna životního stylu je tedy rozhodně důležitá.

Příliš mnoho cvičení

Zejména u žen rozhodně neplatí, že čím víc cvičení, tím lépe. Ženské tělo potřebuje mít uložené určité množství tuku, aby se správně syntetizovaly všechny hormony a aby žena mohla být plodná.

Fotografie: Freepik

Pokud cvičíte až moc, může být vaše tělo unavené a rozhodně si nemusí připadat připravené nést další zátěž v podobě těhotenství. Zkuste zvolnit a častěji také odpočívat.

Stres si umí s plodností zahrávat

A platí to jak u mužů, tak i u žen. Pokud jsou partneři ve stresu, trpí tlakem a očekáváními okolí, může být ještě daleko složitější otěhotnět. Zvláště intenzivně může stres dopadat na muže. Snižuje se poté produkce testosteronu a klesá kvalita spermií. Dobrou zprávou ale je, že to nemusí být trvalý stav, ale stačí se dostat více do klidu, dopřát si volno a situace se může výrazně zlepšit.

Fotografie: Pixabay

Pozor na lubrikanty

Mnoho párů používá lubrikanty, aby si usnadnili sexuální styk a podpořili také šance na otěhotnění. Bohužel ale ne všechny lubrikanty jsou těhotenství nakloněny. Některé výrobky spermie spíše likvidují, nebo jim neumožňují se tak dobře pohybovat a doplavat až k cíli. Vybírejte tedy skutečně pečlivě a klidně se neváhejte poradit i s odborníkem.

Špatně počítáte plodné dny

Mnoho žen se bohužel neorientuje v tom, kdy vlastně mají plodné dny. Pokud k nim také patříte a spíše hádáte, pořiďte si ovulační test, který vám dá jasnou odpověď a šance budou hned vyšší.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]