Potraviny, které se nevyplácí jíst nalačno. Mohou být příčinou bolestí žaludku

Fotografie: Freepik

Některé potraviny mohou citlivé trávení a žaludek podráždit, takže je lepší nejíst je nalačno. Vždy si takové jídlo dopřejte spíše jako svačinu nebo oběd, ale nedávejte tyto potraviny do snídaně.

Některé potraviny zkrátka nejsou vhodné pro konzumaci na prázdný žaludek. Z toho důvodu by se neměly příliš vyskytovat ve snídani a své místo mají v jídelníčku až později během dne, kdy je již žaludek v optimální funkčnosti a jemně naředěnými žaludečními kyselinami. I to vám totiž může pomoci snížit výskyt pálení žáhy nebo si pomoci při zánětu jícnu a podobných problémech.

Co nejíst na prázdný žaludek pro správné trávení

Tyto potraviny nejsou tou správnou volbou. Příliš zatěžují trávení a to může ve výsledku vést až k nepříjemnému pálení žáhy či jiným bolestem.

Fotografie: Freepik

Rajčata

Jíst rajčata na prázdný žaludek může zvýšit žaludeční kyselinu kvůli obsahu taninu. To zvyšuje riziko vzniku vředů a zároveň i možnost častějšího výskytu nepříjemného pálení žáhy. Rajče si tak dopřejte až během dne.

Káva

Káva dokáže při ranním popíjení zvýšit kyselost v žaludku. Tím snížíte vstřebávání některých minerálů z jídla a zároveň si můžete zadělat na problémy s pálením žáhy či bolestivostí žaludku obecně. Kvůli správnému vstřebávání vápníku a železa se tak obecně doporučuje popíjet kávu zhruba dvě hodiny po probuzení a ideálně až po snídani.

Citrusy

Pomeranče, citrony a další kyselé ovoce mohou vyvolat nepříjemné příznaky u lidí se žaludečními problémy. Jejich konzumace může skončit zánětem jícnu nebo pálením žáhy. Ke snídani se však určitě hodí, protože obsahují hodně vitamínů, ale načasujte si jejich konzumaci až po jiném jídle.

Sycené nápoje

Pití sycených nealkoholických nápojů s cukrem, ale i ve formě neslazené minerální vody, můžete na prázdný žaludek poškozovat vnitřní výstelku. To může snižovat přívod krve k žaludku, což se negativně projeví na efektivitě trávení.

Fotografie: Freepik

Sladké nápoje

Sladké nápoje, včetně čerstvě vymačkané šťávy, mohou na lačno rychle zvýšit hladinu cukru v krvi. Takové nápoje zvyšují pocit hladu a touhu znovu jíst. Dávejte si je raději až během dne a po hubnutí se je snažte co nejvíce omezit.

Koření

Některé koření není vhodné pro konzumaci na prázdný žaludek, protože podporuje produkci žaludečních kyselin. Jde hlavně o zázvor nebo pepř. Pokrmy s tímto kořením si tak raději dopřejte až později během dne, ať si zbytečně nezaděláváte na nepříjemné problémy.

Jogurt

Pokud se jogurt konzumuje na prázdný žaludek, koncentrovaná žaludeční kyselina zničí probiotický laktobacil ve výrobku. To znamená, že ráno nebudete mít z jogurtu žádnou výhodu. Zároveň však nejde o vyloženě nevhodnou potravinu. Takže jogurt je možné v určité míře zařadit do snídaně, ale snažte se nejdřív si dát něco malého pro rozředění kyselin.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]