Při artritidě musí být z jídelníčku vyřazeny! Mezi potraviny zhoršující zánět patří i červené maso

Fotografie: Depositphotos

Artritida je nebezpečné onemocnění, které si žádá určitá opatření. Pokud jím trpíte, měli byste se vyhýbat určitým potravinám, jako jsou zejména přidané cukry.

Některé potraviny a nápoje mohou zvyšovat riziko vzniku artritidy nebo zhoršovat její příznaky. Pokud tedy tímto nebezpečným onemocněním trpíte, měli byste dávat obzvláště velký pozor na to, co jíte – a to zejména co se týče zpracovaných potravin, přidaných cukrů a zvýšené konzumace alkoholu. Ty mimo jiné totiž podstatně zhoršují zánět, říká doktorka Katherine Marengo.

Přidané cukry

Omezení příjmu potravin s přidanými cukry může prospět každému – zejména by však měli toto doporučení přijmout lidé s artritidou. Jejich nadměrná konzumace totiž výrazně zhoršuje příznaky tohoto nebezpečného onemocnění a zvyšuje riziko dalších problémů, jako je například cukrovka 2. typu a obezita.

Zpracované a červené maso

Červené a zpracované maso bývá spojováno s vyšším rizikem zánětu, který může zhoršovat příznaky artritidy. Důvodem je především skutečnost, že tyto potraviny mají vyšší hladiny interleukinu-6 (IL-6), C-reaktivního proteinu (CRP) a homocysteinu, které jsou jeho markery. Raději proto zůstaňte u drůbežího a ryb.

Vysoce zpracované potraviny

Vysoce zpracované potraviny, jako například rychlé občerstvení, snídaňové cereálie a pečivo, mají obvykle vysoký obsah rafinovaných obilovin, přidaného cukru, konzervačních látek, fruktózy a dalších potenciálně zánětlivých složek, které mohou zhoršovat příznaky artritidy. Pokud se chcete ochránit před problémy, raději je nahraďte ovocem, jež je mnohem zdravější variantou.

pečivo snídaně
Fotografie: Freepik

Rostlinné oleje

Rostlinné oleje s vysokým obsahem tuků omega-6 mohou zhoršovat příznaky bolesti kolen, která je u artritidy velmi běžná. Pokud se chcete ochránit před problémy, raději se zaměřte na konzumaci omega-3 tuků, jež poskytují tučné ryby, semena a zelená zelenina – zvýšený příjem těchto potravin naopak pomáhá zlepšovat příznaky tohoto nepříjemného onemocnění.

Potraviny s vysokým obsahem soli

Lidé s artritidou by se také měli vyhnout potravinám s vysokým obsahem soli, jako jsou například konzervy, tavené sýry, maso a další zpracované produkty. Jejich konzumace může výrazně zhoršovat příznaky onemocnění a také obecně zvyšovat rizika závažných problémů, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]