Není houba, jako houba

Houbařská sezóna se pomalu, ale jistě blíží. Na některých místech, například kolem Valašska, určitě neodejdete s prázdnou. Dobré oči, proutěný koš, ostrý nožík, repelent na komáry, či klíšťata, to jsou nejdůležitější pomůcky houbaře.

Houby dělíme do třech základních skupin a to: jedlé, nejedné, jedovaté. Tento článek vám ale nepřinese ani jeden typ hub. Dnešním tématem jsou houby, které mají prospěšný účinek na naše zdraví. Mezi nejznámější takové houby patří čajová houba zvaná kombucha.

Co je to kombucha?

Kombucha není houba, ale je to kolonie baktérií, kvasinek v čaji s cukrem a následnou fermentací. Výsledkem je tedy nápoj, který obsahuje cenné vitamíny A, B a řadu dalších sloučenin. Tento nápoj se poprvé vyrobil na dálném východě, pravděpodobně v Číně. Jeho název je čaj nesmrtelnosti. Jestli je tomu tak, těžko říci, protože mnoho věděckých studií ukázalo na to, že čaji je přisuzováno až mnoho léčivých účinků, které ale nebyly prokázány. Nicméně tento šumivý nápoj, po chuti jablečného moštu, si získal oblibu nejen u nás, ale taktéž v Polsku, Rusku, Dánsku, Japonsku.

Kombucha a zdraví

I když věděcké studie poukazují na to, že léčivých účinků kombucha až tolik nemá, mnoho uživatelů by s tímto tvrzením nesouhlasilo. Nicméně je dokázáno to, že kombucha má tyto vlastnosti: dokáže eliminovat stres, zlepšuje funkci jater, léčí metabolické poruchy, alergii, chronickou únavu, artritidu, zažívací problémy, ale používá se i zevně při kožních nemocech a je to šetrný přípravek proti lámavým, poškozeným vlasům.

Který čaj je vhodný pro kombuchu?

Kombucha potřebuje čaj pro svoji fermentaci. Ale není čaj, jako čaj. Dobře víte, že existuje několik druhů čajů od bylinných, aromatických, až po klasické jako je černý, zelený, bílý. Kombucha potřebuje ale tyto čaje: černý, zelený, bílý. Bylinné čaje obsahují mnoho aromatických olejů, které by baktérie a kvasinky mohly zničit. Jemnou kombuchu získáte kvalitním zeleným čajem Sencha, avšak nejvíce nejúčinnější a zdravě prospěšný čaj získáte bílým čajem. Jeho chuť, jemnost, barva je příjemná a obsahuje mnohonásobně více nejen vitamínů, ale taktéž kyselin.

Fotografie publikována se svolením od Keko64 Photography FreeDigitalPhotos.net