Každá vteřina se počítá. Mezi včasné příznaky mozkové mrtvice patří i slabost nebo problémy se zrakem

Fotografie: Depositphotos

Mozková mrtvice je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud ji na sobě rozpoznáte, měli byste co nejdříve vyhledat pomoc.  

Cévní mozková příhoda je závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, kdy se každá vteřina počítá. Pokud tak pacient neučiní, může onemocnění způsobit trvalé postižení, a proto je v případě rozpoznání problému nezbytné ihned zakročit. Včasná léčba navíc výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného vyléčení a zamezení rozvoje jakýchkoliv nepříjemných zdravotních dopadů, říká doktor Seunggu Han.

Potíže s mluvením

Cévní mozková příhoda může ovlivnit schopnost vyjadřování a správné porozumění řeči ostatních. Pokud vás nebo vašeho blízkého toto onemocnění postihlo, pravděpodobně budete mít potíže s mluvením nebo vysvětlováním jakýchkoliv informací – postižení mají často problém najít správná slova, nebo může být jejich řeč nezřetelná. Může se vám také zdát, že je daný člověk zmatený.

Ochrnutí nebo slabost

K mrtvici může dojít na jedné straně nebo na obou stranách mozku. U některých jedinců způsobuje svalovou slabost, či dokonce ochrnutí. Postižení lidé proto mají často pokleslou jednu stranu obličeje – to může být nejvíce patrné v momentě, kdy se dotyčná osoba usmívá a mluví. Stejně tak může dojít z důvodu ochrnutí nebo znecitlivění k neschopnosti zvednout jednu z paží.

Potíže při chůzi

Někteří lidé nejsou schopni v důsledku mozkové mrtvice mluvit nebo komunikovat, ale mohou chodit. Na druhou stranu jiný člověk může být schopen normálně mluvit, ale nedokáže chodit nebo stát kvůli špatné koordinaci a slabosti jedné nohy. Pokud tedy vy nebo někdo z vašich blízkých náhle není schopen udržet rovnováhu či chodit, okamžitě vyhledejte pomoc.

chůze do schodů
Fotografie: Pixabay

Nezvaný návštěvník v podobě plaku v tepnách: Mezi příznaky ucpání patří pocení i dušnost

Problémy se zrakem

Pokud máte podezření, že váš blízký prodělal mozkovou mrtvici, zeptejte se ho na případné změny zraku. Onemocnění totiž může způsobit rozmazané vidění nebo dvojité vidění, případně může osoba zcela ztratit zrak na jednom nebo obou očích.

Intenzivní bolest hlavy

Někdy může mrtvice způsobovat silnou bolest hlavy, kterou však většina lidí často připisuje jiným, méně závažným problémům – například se domnívají, že mají pouze migrénu a potřebují si trošku odpočinout. Pokud je však příznak doprovázen zvracením, závratěmi nebo mdloby, pravděpodobně se jedná o mozkovou mrtvici.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]