Skryté důvody silného pocení. Odhalte, co všechno může stát za tímto problémem

Fotografie: Depositphotos

Nadměrné pocení může být na obtíž, nemusí ale nic naznačovat, pokud k němu vedu některé z níže uvedených důvodů. Pojďme se podívat na to, jaké to jsou.

Pocení nás dokáže dostat do velmi trapných situací. Jedná se ale o přirozený projev našeho organismu a nemusíme kvůli němu hned propadat panice. Pot je kapalina svou strukturou připomínající vodu, kterou vylučují naše žlázy. Může k tomu docházet z důvodu termoregulace, ale ve zvířecí říši se také setkáme s tím, že pot slouží k vzájemné komunikaci. Pokud ke tvorbě potu existují zjevné důvody, nepovažuje se za škodlivý. 

Zdravotní problémy, které vedou k nadměrné tvorbě potu 

Existují 2 typy nadměrného pocení, které je samo o sobě považováno za patologický stav. Jedná se o takzvanou hyperhidrózu. Ta může být ohnisková nebo generalizovaná. Ohniskový typ onemocnění sledujeme nejčastěji na částech těla, které jsou v páru. Jedná se o dlaně rukou, chodidla nebo obličej. Generalizovaný nebo fokální výskyt je oproti tomu nejasného původu a s největší pravděpodobností se jedná o genetickou dysfunkci nervového systému člověka. 

Fotografie: Pexels

Často je nadměrné pocení pozorováno jako doprovodný příznak těhotenství. V tomto případě se nejedná o patologický projev, ale naopak o projev zcela normální. Během těhotenství totiž stoupá celková tělesná teplota a proto dochází k tvorbě většího množství potu.

Pocení může podpořit také konzumace určitých potravin. Jedná se převážně o potraviny pálivé, které zvýší naši tělesnou teplotu a tím dojde k nadměrné tvorbě potu. Přehánět bychom to neměli ale ani s kofeinem nebo alkoholem.

Pocení může být ale vedlejším účinkem 

V některým případech nás ale může pocení upozorňovat na závažnou nemoc. Jedná se hlavně o problémy se štítnou žlázou. Vlivem jejího nesprávného fungování totiž dochází k vylučování potřebných hormonů v jiném množství a jiném poměru, než je obvyklé u zdravého člověka. Díky tomu se zrychluje celý náš metabolismus a dochází k nadměrnému vylučování potu. Pocení ale může být také vedlejší účinek, který doprovází konzumaci určitých léků. Jedná se hlavně o léky na bolest a antibiotika. 

Fotografie: Pexels

Nadměrnou tvorbu potu můžeme ale také pozorovat v případě, že právě proděláváme srdeční zástavu. Pokud se nám na čele vytvoří studený pot a k tomu pocítíme bolest na hrudi, není na co čekat a je zapotřebí zavolat pomoc. Naopak pocení je přirozenou reakcí pokud se nacházíme ve stresové situaci. Také se ale může jednat o projev hormonální nerovnováhy, která provází nejen těhotenství, ale i období puberty a menopauzy. V těchto případech naopak není potřeba se zbytečně strachovat, jedná se o přirozený projev našeho těla. 

Zdroj: Healthline