Infarkt se objevuje čím dál tím více u mladších lidí. Snižte riziko jeho vzniku

infa
Fotografie: Freepik

V moderní době zasahuje infarkt stále větší počty lidí, a to i z řad mladších ročníků. Specialisté se snaží přijít na to, co je příčinou a jak problémům předcházet. Vliv může mít i životní styl.

S příchodem 21. století přestal být infarkt nemocí starších, ale začal postihovat i mladší generace. Někdy zasáhne dokonce i sportovce nebo jinak zdravé lidi. Spousta odborníků hovoří o tzv. epidemii kardiovaskulárních onemocnění. Statistiky uvádějí, že infarkt v mladém věku postihuje častěji muže než ženy. 5–10 % celkových případů tvoří právě muži mladší než 39 let. Zároveň dodávají, že přibližně pět sanitek za hodinu je přivoláno ke kardiovaskulárním potížím.

Stres zabíjí

Mnoho moderních nemocí, z nichž infarkt není výjimkou, má podle lékařů jednu společnou příčinu – stres. Stres je problémem naší doby, má na nás významný dopad a odborníci se shodují na tom, že mnohdy ani nedokážeme poznat, že se ve stresové situaci nacházíme. Každodenní situace jako pohyb po rušných silnicích mohou způsobit podráždění nervového systému a tím zatížit náš organismus nadměrným stresem.

Příčin a rizikových faktorů infarktu i u mladých lidí ale může být daleko víc. Riziko se odvíjí od celkového zdravotního stavu i od životního stylu. Více náchylní k němu bývají lidé, kteří trpí:

  • Vysokým krevním tlakem nebo diabetem
  • Nadváhou
  • Nedostatkem fyzické aktivity
Fotografie: Freepik

Kouříte? Pak je riziko infarktu vyšší

Velkou roli hraje i dědičnost, pokud se v naší rodině infarkt vyskytl, i pro nás riziko vzroste. V současné době nárůst nemoci způsobuje také nezdravý způsob života mnohých lidí, kouření, časté pití alkoholických nápojů a sedavý způsob života nebo práce na směny. V takovém případě riziko kardiovaskulárních onemocnění vzrůstá až pětinásobně.

Lékaři doporučují pečlivě dodržovat zdravý životní styl. Je důležité sledovat svůj celkový psychický stav, aby se včas odhalilo nebezpečí infarktu a dalších závažných onemocnění. Také bychom se neměli přejídat. Kvalitní a vyvážená strava bez nadbytku cukru a tučných jídel je základem pro zdravé srdce, a tudíž i skvělým způsobem, jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním.

Sedavá práce ani práce na směny nejsou ideální

Sedavá práce nebo práce na směny není pro člověka přirozená, tím pádem může náš organismus velmi trpět, i když následky na sobě nepozorujeme. Pokud přesto musíte pracovat v sedě, věnujte se fyzické aktivitě alespoň po práci, místo ježdění autem si udělejte procházku nebo se každou hodinu ve stoje protahujte.

Lidé pracující na směny by měli chodit na pravidelné kontroly. Velkým rizikem při takové práci bývají sklony ke špatným stravovacím i spánkovým návykům. To je spojováno s nárůstem obezity i se zvýšeným cholesterolem. Je dobré vyvarovat se stálé práci v noci, omezit délku směn na méně než 12 hodin, pokud to zaměstnavatel umožňuje, a zajistit, že se mezi noční a ranní směnou nejméně dvě noci pořádně vyspíme.

Fotografie: Freepik

Jak poznat infarkt?

Rozpoznat, že se v našem případě jedná zrovna o infarkt, nebývá vždy snadné. Pozor si dejte na problémy s dechem, oteklé končetiny, chronický kašel, zvýšenou únavu, sníženou chuť k jídlu nebo neobvykle rychlou tepovou frekvenci.

K infarktu dochází tehdy, když srdcové svaly nepracují tak, jak mají. Někdy přestanou fungovat úplně, jindy pomalu ochabují. Krev pak v těle nemůže plynule proudit a to vede k závažným komplikacím.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]