Předvánoční stres může u žen spustit nebezpečnou osteoporózu

Ne každý zvládá vánoční shon s patřičným nadhledem, a týká se to především žen, protože jsou to ony, kdo připravují domácnost, pečou cukroví a snaží se zvládnout všechny úkoly pojící se k Vánocům na jedničku. Přitom si však neuvědomují, že stres má neblahý vliv na jejich zdraví, především pak na kosti.

Odborníci ženám radí, aby nezapomínaly na odpočinek a nebraly si toho na sebe tolik. Předvánoční čas lze zvládnout s přehledem a není potřeba se stresovat s počtem napečeného cukroví, úklidem, výzdobou a běháním po obchodech. Vánoční přípravy si lze rozplánovat a vše dělat postupně a nebrat si na toho na sebe zbytečně tolik. Stres spouští mnoho různých onemocnění a patří sem i nebezpečná osteoporóza.

Jak může stres spustit osteoporózu?

Stres (především pak dlouhodobý) může způsobit osteoporózu, zvýšenou hladinu cholesterolu, revmatoidní artritidu atd. Jak může stres zapříčinit osteoporózu?

  • Stres může vyvolat fyziologické změny v těle vedoucí k osteoporóze

  • Stres vede ke špatným stravovacím návykům, které se opět podepíši na lidském zdraví

  • Stres vyvolává špatné spánkové návyky, což také může vést k osteoporóze

  • Osteoporóza pak spouští deprese, úzkost, sociální izolaci, napětí.

Náchylnější jsou k tomuto onemocnění především mladé ženy a ženy v menopauze. Náhlý pokles hormonu estrogenu u žen po menopauze podporuje resorpci kostí (ztráta kostní hmoty). Stres a depresivní stavy zvyšují záněty v kostech, navíc stres může vyvolávat chronické infekce, což riziko zánětu zvyšuje.

Co vše ovlivňuje kostní hmotu?

  • Neovlivnitelné faktory: genetické dispozice, věk, pohlaví (ženy = menopauza), etnický původ

  • Ovlivnitelné faktory: pohyb (tělesná aktivita), strava (vápník, vitamín D), toxické vlivy (kouření, alkohol, léky, stres)

Pokud si nehodláte zadělat na pozdější zdravotní malér, jako je právě i osteoporóza a jiné, pak zpomalte milé dámy a nenechte se kvůli Vánocům připravit o kus svého zdraví…

Obrázek: researchgate.net