9 z 10 lidí nemá tušení, jaká rizika s sebou nese psí olizování. Tento lidový zlozvyk má kritické následky

Fotografie: Depositphotos

Nemoci se mohou šířit při těsném kontaktu, kontaminovanými výkaly nebo močí, případně spaním ve stejné posteli jako váš domácí mazlíček.

Náš vztah k domácím mazlíčkům je často plný lásky a oddanosti, ale existují situace, ve kterých bychom měli být opatrní. Jednou z těchto situací je, když naše mazlíčky necháme olizovat nám obličej. Může to sice být považováno za projev náklonnosti, existují však zdravotní rizika s tímto gestem spojená. Podívejme se na některé důvody, proč bychom měli být obezřetní, když nám naši chlupatí přátelé vykazují lásku takto intimním způsobem.

1. Bakterie a infekce

Domácí mazlíčci jsou vystavováni různým bakteriím a mikroorganismům, a když nám olizují kůži, mohou tyto nebezpečné látky přenášet na nás. To může vést k infekcím a dalším zdravotním problémům, jak informoval web Newly.

2. Alergie a podráždění

Sliny domácích zvířat obsahují látky, které mohou způsobit alergické reakce nebo podráždění kůže. Osoby s citlivou pokožkou by měly být zvláště opatrné, protože opakovaný kontakt s těmito látkami může způsobit nepříjemné reakce.

3. Paraziti

Někteří paraziti, jako jsou klíšťata, mohou být přenášeni olizováním. Tito paraziti mohou způsobit vážné onemocnění nejen našim mazlíčkům, ale i nám samotným, pokud jsou přeneseni zvířecí slinou.

pes polštář
Fotografie: Pixabay

4. Zuby a ústní zdraví

Zuby domácích zvířat mohou být také domovem bakterií a dalších mikroorganismů. Kontakt s jejich slinou může přenášet tyto bakterie na naše tváře a může to mít negativní dopad na naše zdraví v dutině ústní.

Čtyřnozí členové rodiny mají místo v posteli u mnohých majitelů. Vznikají tak ovšem nemoci a alergie

5. Riziko zoonóz

Některé nemoci mohou být přenášeny mezi zvířaty a lidmi. Toto riziko, známé jako zoonóza, může vzniknout, když nám naši mazlíčci olizují tváře, a může zahrnovat různá onemocnění, jako jsou salmonelóza nebo infekce parazity, o čemž jsme vás informovali v našem článku na webu ZdravéStravování.

Co udělat, abyste se vyhnuli onemocnění

Nejlepší způsob, jak snížit nebo eliminovat riziko nákazy zoonotickými chorobami od vašeho psa, je poměrně jednoduchý. Jak možná tušíte, je založen na správných hygienických postupech, jak uvádí web HealthLine. Mezi ně patří např:

  • uklízejte výkaly
  • myjte si ruce po kontaktu se psem, jeho výkaly, miskami na jídlo a vodu nebo hračkami
  • nedovolte psům, aby vám olizovali obličej, zejména ne na ústa, nos nebo oči
  • navštěvujte pravidelně veterinárního lékaře
  • předcházejte pokousání a poškrábání

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]