Rozdíl mezi čistotou a hygienou aneb skrytá nebezpečí v domácnosti

Lidé se většinou zaměřují na to, aby vše vypadalo čistě, voňavě, uklízeně, ale zapomínají na místa, kde se to bakteriemi jen hemží. Je totiž zásadní rozdíl mezi špínou a bakteriemi a čistotou a hygienou. To, co vypadá čistě se může jen hemžit bakteriemi a naopak, co vypadá ušmudlaně, je ve skutečnosti docela v pořádku.

Takovým příkladem je například klika, která vypadá čistě a je plná bakterií. Nebo kuchyňské prkénko na krájení masa, které umyjete vodou a vypadá čistě, přitom může v prasklinách zadržovat množství nebezpečných bakterií.

Horká místa pro hygienu

  • Pomůcky pro manipulaci s potravinami

  • Dlaně a mytí rukou nejen po toaletě (když člověk kašle, měl by si přikrýt ústa nikoliv dlaní, ale předloktím. Na dlani tak mohou ulpět bakterie, které pak někomu předáte podáním ruky).

  • Mističky a pelíšky domácích mazlíčků

  • Kuchyňská houbička, žínky na mytí, ručníky

  • Manipulace s odpadky – odpadkový koš

Čištění rukou je zvláště důležité po i před manipulaci s potravinami, při použití toalety, kašlání, kýchání, manipulaci s domácími zvířaty a péči o nemocné.

Čištění kuchyňských povrchů a krájecích desek je nezbytné po přípravě syrových potravin, jako je maso a drůbež, nebo před přípravou potravin, jako jsou sendviče a jiné podobné občerstvení.

Utěrky v kuchyni by se měly měnit každý den. Houbičku na nádobí každý den přelít vřelou vodou. Každý večer nalít do odpadu vřelou vodu.

Podlahy a nábytek mohou vypadat umazaně, ale obvykle obsahují mikroby, které nejsou velkým zdravotním rizikem. Samozřejmě vyjma podlahy, kde se chodí ve venkovní obuvi.

K běžnému mytí povrchů stačí teplá voda a běžný mycí prostředek. K úplnému usmrcení některých bakterií je potřeba vody horké minimálně 70°C. Z tohoto důvodu jsou velmi oblíbené parní mopy, kde nemusíte používat chemické přípravky, čistíte jen horkou párou. Ať už toaletu, kuchyňskou troubu, podlahu, sprchový kout. Dobrá hygiena v domácnosti a každodenním životě pomáhá omezit infekce, je životně důležitá pro ochranu našich dětí. Nicméně není potřeba být přehnaně úzkostlivý a používat všude desinfekční přípravky, je dobré naučit se rozlišovat, co, kdy a jak čistit.

Obrázky: pixabay.com