Příčina Alzheimerovy choroby může pocházet z vašich úst, tvrdí studie

Alzheimerova choroba je degenerativní neurologický stav, který je znám svými oslabujícími příznaky, jako je zmatenost, ztráta paměti, ztráta identity. Onemocnění srdce je spojováno s onemocněním dásní (chronická parodontida). Ovšem zdá se, že koreluje také s mozkem, konkrétněji s Alzheimerovou chorobou.

Výzkum naznačuje, že Alzheimerova choroba může být výsledkem infekce způsobené určitým typem bakterií, které jsou obvykle spojovány s periodontálním onemocněním. Jedná se o zánětlivý proces způsobený zubním plakem a bakteriemi dutiny ústní. Dotyčné bakterie (Porphyromonas gingivalis) nebývají nalezeny pouze v ústech, ale i respiračním traktu, v gastrointestinálním traktu, v tlustém střevě, v pochvě, pokud žena trpí bakteriální vaginózou.

Souvislost mezi ústním zdravím a Alzheimerovou chorobou

Několik vědeckých studií tuto hypotézu podporuje. Prokázala se totiž souvislost mezi výskytem onemocnění dásní, ztrátou zubů a vyšším rizikem kognitivního poklesu. Další studie, která sledovala pacienty rovněž prokázala, že existuje souvislost mezi ztrátou zubů, onemocněním dásní a Alzheimerovou chorobou. Většina pacientů s Alzheimerovou chorobou trpěla současně i tímto onemocněním. Tyto důkazy znamenají vyšší význam pro zachování optimální úrovně ústního zdraví, než se původně předpokládalo. Studie nejsou tak staré, pochází z roku 2017 a pokračuje se na nich dodnes.

Autor poslední studie z roku 2019 Stephen Dominy souhlasí s tím, že jeho zjištění spojují pravděpodobnost příčiny onemocnění dásní a Alzheimerovy choroby. Zatím to není zcela definitivně prokázáno, ale vše ukazuje na tuto spojitost – bakterie v ústech, ztráta zubů, onemocnění dásní a Alzheimerova choroba. Mají poprvé pevné důkazy, které spojují intracelulární, gram-negativní patogen, P. gingivalis a patogenezi Alzheimerovy choroby. Neexistuje žádný lék na Alzheimerovu chorobu, ale tato nová zjištění dodávají důkazy, že je spojena a alespoň částečně způsobena P. gingivalis. Pochopením některých základních příčin choroby by to mohlo pomoci při vývoji nových preventivních opatření. A jaké preventivní opatření se zatím této choroby týkají?

  • Kvalitní noční spánek

  • Pravidelná relaxace/meditace

  • Procvičování mozku – kvízy, křížovky, kurzy, čtení, učení se

  • Pravidelný pohyb – procházka, běh, posilování, jóga, plavání a další

  • Kvalitní a vyvážená strava

  • Ústní hygiena – pravidelné prohlídky u zubního lékaře

Obrázky: healthyfigures.org, pixabay.com