Vhodné způsoby rozmrazování kuřecího masa: Mikrovlnná trouba je nejrychlejší, avšak riziková metoda

Fotografie: Depositphotos

Kuřecí maso může obsahovat mnoho potenciálně nebezpečných bakterií. Je proto důležité ho rozmrazit správně a následně ho důkladně tepelně upravit.

Pokud potřebujete rozmrazit kuřecí maso, máte hned několik možností. Avšak nerozmrazujte ho jen tak volně na kuchyňské lince. Bakteriím se totiž při pokojové teplotě velmi daří a snadno se množí. Ani když maso správně rozmrazíte, nezapomínejte na důkladnou tepelnou úpravu, jen ta vás ochrání před případnou nákazou, říká doktorka Natalie Olsen.

Syrové kuřecí maso obsahuje několik potenciálně nebezpečných bakterií

Na syrovém kuřecím mase se nejčastěji vyskytují tyto kmeny bakterií:

  • Salmonella,
  • Staphylococcus aureus,
  • E. coli,
  • Listeria monocytogenes.

Tyto bakterie vám v nejlepším případě způsobí zažívací obtíže, v tom nejhorším vás mohou zabít. Správné rozmrazování a tepelná úprava kuřete na vnitřní teplotu alespoň 80 °C výrazně sníží riziko nákazy.

Jak správně rozmrazit kuřecí maso

Při rozmrazování kuřecího masa jde hlavně o to zamezit zbytečnému přemnožení výše zmíněných bakterií. Toho docílíte správným rozmrazování v lednici, mikrovlnné troubě nebo studenou vodou.

syrové kuřecí maso s kořením
Fotografie: Pexels

Rozmrazování masa v lednici

Rozmražení masa v chladničce je sice časově nejnáročnější metoda, zato je však tou nejvíce doporučovanou. Rozmrazování kuřete v lednici obvykle trvá celý den (či přes noc), takže si jídlo naplánujte předem a vytáhněte maso z mrazáku včas. Po rozmrazení může drůbež před přípravou pokrmů zůstat ještě den nebo dva v chladničce.

Rozmrazování masa v mikrovlnné troubě

Tato metoda je naopak tou nejrychlejší. Ale na rozdíl od rozmrazování v lednici musíte kuřecí maso ihned uvařit. Důvodem je to, že mikrovlnné trouby ohřívají drůbež na teplotu mezi 5 a 60 °C, při níž se bakteriím daří. Pouze správná tepelná úprava potenciálně nebezpečné bakterie zcela zničí.

Rozmrazování masa studenou vodou

Tato metoda je časově tak nějak uprostřed. Maso tímto způsobem rozmrzne zhruba za 2 až 3 hodiny. Maso před vložením do vody vložte do nepropustného plastového sáčku. Tím zabráníte vodě, aby poškodila tkáň masa, a také případným bakteriím, aby potravinu infikovaly. Naplňte velkou mísu nebo kuchyňský dřez studenou vodou. Kuře v sáčku do vody ponořte a každých 30 minut vodu vyměňte.

Nerozmrazujte vůbec

Kuřecí maso můžete péct i bez rozmrazení, počítejte však s tím, že se bude dělat o zhruba polovinu času déle, než kdyby předem rozmrazené bylo. Další způsoby úpravy jsou náročnější, protože porcování zmrzlého masa je značně obtížné.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]