Cvičte pravidelně jednoduchou pozici a zbavte se bolesti zad

Jóga patří aktuálně mezi nejpopulárnější cvičení. Je to proto, že nabízí nejen posílení celého těla, ale také řádné protažení a zklidnění mysli, které mnozí z nás v této hektické době potřebují jako sůl. I když se některé prvky jógy používají i zcela nezávisle, přesto není radno provádět je bez odborného vedení a vysvětlení jednotlivých pozic. U řady z nich byste si mohli snadno ublížit nebo neúměrně zatěžovat některé části těla.

Protažení celého těla

Dnes se podíváme na jednu z intenzivních protahovacích pozic. Říká se jí pozice hrdiny v lehu neboli Supta Virasana. Tato pozice je zejména vhodná pro ty, kteří potřebují protáhnout unavené nohy a klouby. To však není vše, tato pozice také skvělé protahuje páteř, stehenní svaly a kyčle. Navíc otevírá hrudník a při pravidelném cvičení posiluje i břišní svaly.

Pokud jste ale v józe úplní začátečníci, může být pro vás tato asána docela výzvou. Vyžaduje už jistou flexibilitu a zkušenosti. Ale nemusíte se bát, s jógovými pomůckami můžete tuto asánu praktikovat s oporou, která vám umožní protahovat se postupně tak, jak je to pro vaše tělo příjemné.

Vybavení, které se může hodit

Budete potřebovat:

  • Jógový bolster
  • Jógové bloky
  • Ručníky nebo deky

Jógový bolster a bloky vám pomohou vytvořit oporu tak, abyste se do pozice dostávali potupně a nepřetěžovali své tělo. Z bolsteru a bloků si vytvořte nakloněnou rovinu, jeden ručník umístěte nahoru na místo, kde bude vaše hlava, druhý dolů do oblasti, kde budou vaše bedra.

Postup vhodný i pro začátečníky

Do pozice hrdiny v lehu se dostaneme ze sedu na patách. Kolena přitom lehce oddálíme od sebe, abychom se mohli pohodlně posadit mezi paty. Buďte opatrní a nechoďte přes bolest, do pozice se přesouvejte postupně. Jestliže je vám taková pozice nepříjemná, je možné hýždě podložit jógovým blokem. Ruce dáme volně na kolena dlaněmi dolů.

Takto sedíme na spodním konci nakloněné roviny, kterou jsme si již předtím připravili. Zhluboka a klidně se nadechneme. Poté se budeme pomalu zaklánět vzad a pomáháme si rukama, abychom nespadli. Páteř prohýbáme tak dlouho, než se dotkneme bolsteru. Poté se o bolster postupně celou páteří opřeme. Pod hlavou a bedry si srovnáme ručník nebo deku, aby nám pozice byla příjemná. V této pozici nyní několik minut vydržíme, dýcháme klidně a hluboce, snažíme se meditovat a odpočívat. Tuto pozici je nejlepší provádět večer jako rituál přes spaním. Umožní nám to uvolnit se a zrelaxovat.

Fotografie: SundrayogaŘekněte ostatním, co si myslíte