Jóga – cesta k vnitřnímu klidu! 1. díl: Druh jógy

Druh jógy – je jen jeden, nebo jich je více a pro který se mám rozhodnout? Zaujala i vás tato aktivita, jež vám slibuje posílení nejen na těle, ale i na duchu, ale nemůžete se rozhodnout, pro jaký druh jógy se vlastně rozhodnout? Věřte, že pojem jóga v sobě neskrývá jen jeden způsob cvičení. Ba naopak, druhů je celá řada a vy mezi nimi můžete nadšeně vybírat a ještě nadšeněji je zkoušet. My se vám prostřednictvím našich článků pokusíme jógu trochu blíže představit. Prozradíme vám, jaké jsou druhy, poradíme vám s výběrem podložky, oblečení i pomůcek, doporučíme vám, jak k ní přistupovat. Máte zájem? Pak rozhodně čtěte dál a nevynechejte žádný z našich dílů!

Druh jógy – jaký si vybrat?

Hned na úvod vám představíme základní druhy jógy, kterým se můžete věnovat. Uděláte si tak představu, jaký typ je pro vás ten pravý, se kterým je lepší začínat, ke kterému se naopak postupem času propracovat.

 1. Hathajóga

  Druh jógy známý jako Hathajóga vznikl spojením svou částí: ha = slunce a tha = měsíc. Pomocí tohoto druhu cvičení očistíte nejen své tělo, ale u mysl, Hathajóga má smysl pro rovnováhu doplňujících se vlivů. Jedná se o silový druh jógy, který ale není tak náročný. Pozice provádíte pomalu, ale s důrazem na provedení a především správné dýchaní. Chcete-li dosáhnout dobrého zdravotního stavu, je tento druh jógy vhodný právě pro vás.

 2. Aštangajóga

  Tento druh jógy je dynamický a fyzicky náročný. Není proto dobrou volbou pro začátečníky, kteří si ještě v jógových pozicích příliš nevěří. Cvičí se v přesně daném pořadí jednotlivých pozic, které jsou navzájem propojené, díky čemuž je celkem nepřerušovaný a plynulý. Hledáte-li fyzickou náročnost, je tento druh jógy jasnou volbou. 

 3. Powerjóga

  Velice oblíbený druh jógy, jež má základy v klasické józe. Celé cvičení je založeno na pravidelném opakování základních pozic, soustředí se především na výdrž v jednotlivých asánách. Při tomto druhu jógy zapojíte všechny svaly vašeho těla. Pro budování fyzické i duševní kondice ideální druh jógy – zkusíte ho?

 4. Bikram jóga

  Bikram je druh jógy, u kterého se zaručeně zapotíte. Absolvovat jednu lekci – jak se říká – v suchu, se nedaří ani zkušeným jogínům a jogínkám, z čehož plyne, že byste se do Bikram jógy neměli pouštět patříte-li mezi začátečníky. Provádí se ve vyhřátém sále a to až na 42°C, což je samo o sobě hodně náročné. Dáte tomuto druhu šanci?

Fotografie publikována se svolením Stockimages FreeDigitalPhotos.net

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]