Silná bolest prstů může představovat řadu zdravotních problémů, které není radno podceňovat. Ty hlavní mějte neustále na paměti

Fotografie: Freepik

Silná bolest prstů může v některých případech odkazovat na vážný zdravotní problém. Toto jsou podle odborníků nejčastější příčiny tohoto stavu.

Pokud se často potýkáte s bolestí jednoho nebo více prstů, rozhodně byste tento stav neměli nikdy podceňovat, neboť může jít o velmi vážný zdravotní problém. Podle odborníků existuje opravdu mnoho příčin, které vyvolávají tento stav, a proto pokud na sobě pozorujete určité příznaky, měli byste vždy navštívit svého lékaře, který vám dokáže efektivně pomoci, radí doktor William Morrison.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je ve většině případech způsoben nadměrným užíváním šlach v zápěstí, což vede k utlačování nervu v zápěstí ruky. Příčinou bolestí na prstech může být v tomto případě především přetěžování ruky.

Fotografie: Pexels

Například u kadeřníků, lidí dlouhodobě píšících na počítači nebo hudebníků se jedná o namáhání manuální prací. Typickým příznakem tohoto syndromu je snížená citlivost ruky a brnění prstů, které může být doprovázeno bolestmi. Tento problém byste měli vždy konzultovat se svým lékařem.

Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom je onemocnění postihující drobné cévy na koncích prstů, které se vyznačuje oslabením přítoku krve do dané oblasti. Nejčastější komplikací tohoto problému je ztráta citlivosti na konci prstů, ovšem pokud je přítok krve až moc oslabený, může dojít ke krátkodobému zblednutí prstů, či dokonce k trvalému poškození nervů vedoucímu k odumření tkání. Pokud se tedy potýkáte s výše uvedenými příznaky, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

Revmatoidní artritida

Asi nejčastějším postižením kloubů, které se podepisuje zejména na prstech, je revmatoidní artritida. Jde o zánětlivé onemocnění postihující zejména menší klouby na rukách, jež začíná pouhou ranní ztuhlostí kloubů.

Fotografie: Depositphotos

Po měsících se však začíná objevovat velmi silná bolest, která vede ke zhoršení hybnosti v celé postižené oblasti, a někdy může dokonce docházet k její deformaci. Jelikož toto onemocnění nelze vyléčit, měli byste být maximálně opatrní a udělat vše pro to, abyste správnou léčbou alespoň potlačili jeho vývoj.

Onemocnění páteře

Pokud se potýkáte s bolestí, která vystřeluje až do konečků prstů na vašich rukou, může být příčina problému způsobena útlakem meziobratlové ploténky v oblasti krční páteře. Toto onemocnění páteře lze ovšem identifikovat vhodným vyšetřením, a proto i v tomto případě je důležité, abyste přílišnou bolest vašich prstů řešili s odborníkem.

Zranění z minulosti

Ještě než se budete podezírat z toho, že je vaše bolest na prstech důsledkem některé z výše uvedených onemocnění či syndromů, měli byste se zamyslet nad tím, zda jste v poslední době nepřišli k nějakému úrazu právě v této oblasti vašeho těla. Bolest prstů totiž může být důsledkem různých poranění vaší ruky, které vedou k různým infekcím v kloubech nebo zánětům šlach. V každém případě byste však problém měli řešit s odborným lékařem.

Jíte málo vitamínů

Jednou z dalších možných příčin, kvůli nimž vás bolí prsty, může být také nedostatek některých vitamínů a minerálů. Nejčastěji se jedná o hořčík a vitamín B, bez nichž se naše klouby zkrátka neobejdou. Pokud tedy pociťujete na svých prstech silnou bolest (především v kloubech) zkuste využít vhodné doplňky stravy s těmito složkami potravy nebo se poraďte s odborníkem na výživu, které potraviny pro vás budou nejvhodnější.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]