Dva jednoduché cviky na odstranění bolesti a odblokování sedacího nervu

Sedací nerv se nachází v oblasti beder a patří k největším a nejdůležitějším nervům v lidském těle. Bohužel se o něj obvykle začneme zajímat, až když nás skřípne nesnesitelná bolest zad a dolních končetin. Všeobecný termín poškození nebo zablokování sedacího nervu zahrnuje ztrátu pružnosti a ohebnosti zadní strany svalů dolních končetin.

Nezřídka se ztuhnutí či zkrácení svalů objevuje u lidí, již po 30 roku života. Tradiční léčba zahrnuje stanovení diagnózy a výběr vhodných léků. Během léčby se doporučuje vykonávat jednoduché cviky, které napomáhají rozpínání svalů a odstraňují bolest.

Jednoduché cviky pro úlevu od bolesti

Natahovací cviky jsou účinnou pomůckou, protože skutečně pomáhají a přináší úlevu od bolesti. Nicméně ze začátku vám i jednoduchý cvik může dát pořádně zabrat. Cviky se mají provádět jemně a pomalu se soustředěním se na správné dýchání. Při výdechu se totiž zvyšuje rozpínání svalů.

Cvik č. 1

Lehněte si na podložku nebo deku (rovná plocha) a ohněte nohu v koleni, přitahujte ji pomocí rukou k rameni. Cvik provádějte pomalu, žádné prudké pohyby. V pozici s pokrčenou a přitaženou nohou zkuste vydržet na 5 hlubokých nádechů a výdechů, což je přibližně půl minuty. Pak nohu vyrovnejte, chvíli jen tak ležte a cvik zopakujte na druhou nohu. Opět si odpočiňte a ještě 2x zopakujte.

Cvik č. 2

Opět si lehněte na rovnou podložku, pokrčte nohy v kolenou, překřižte jednu nohu přes druhou a obejměte ze spodní strany nohu a přitahujte, případně chytněte za koleno – jak to vidíte na obrázku a tlačte jemně k sobě. Pánev přitom nechte položenou na podložce a nezvedejte ji. Opět v této pozici vydržte půl minuty nebo 5 hlubokých nádechů a výdechů. Pak si odpočiňte a nohy vyměňte. Opakujte na každou nohu 3x.

Ačkoliv vám patrně každý pohyb činí problémy a způsobuje bolest, je to právě pohyb/cvičení, co platí za nejúčinnější léčbu s problémy sedacího nervu. Toto cvičení procvičuje, protahuje svaly, stimuluje krevní oběh a urychluje zotavení.

Obrázky: artofliving.org, runnersworld.co.za, news-medical.net