Křečové žíly na nohou nejsou jen problémem staršího věku. Zbavit se jich zvládnete v pohodě sami doma

Fotografie: Depositphotos

Křečové žíly jsou nejen nevzhledné, ale často také bolestivé. Bohužel nejsou zcela léčitelné, takže se jich už nikdy nezbavíte. Ovšem můžete zmírnit jejich výskyt i další příznaky.

Oteklé a zvětšené křečové žíly jsou zcela běžné a mnoho lidí se v životě s tímto problémem už setkalo. Bohužel se tyto bolestivé žíly časem nezahojí. Jediné, co můžete dělat, je zmírnit jejich viditelnost a bolest. Kromě pomoci lékaře existují některé změny životního stylu, které mohou pomoci snížit výskyt křečových žil, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Spěte s polštářem mezi nohama

Pokud spíte na boku, umístění jeden větší polštář mezi kolena. Kromě zlepšení držení těla a poskytnutí úlevy od bolesti zad může spánek s polštářem mezi nohama zlepšit krevní oběh a udržet nepříjemné otoky a mravenčení v dolních končetinách na uzdě. Když zvednete nohy nad úroveň srdce, povzbudíte průtok krve a zabráníte zhoršení křečových žil.

Raději zvolte volnější oblečení

I když těsné oblečení může vypadat přitažlivě, příliš časté nošení přiléhavých oděvů nedělá dobře vašemu zdraví. Těsné kalhoty, které tlačí na váš pas a dolní končetiny, omezují průtok krve a mohou přispívat ke vzniku bolestivých křečových žil. Ve volnějším oblečení také můžete vypadat atraktivně a zároveň uděláte něco pro své zdraví. Navíc se budete cítit mnohem pohodlněji.

Pravidelně zvedejte nohy do výšky

Zvedání chodidel tak často, jak jen můžete, je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak zmírnit výskyt a bolest z křečových žil. Když zvednete nohy do výšky nad úroveň srdce, krev proudí zpět směrem k srdci, což brání vzniku krevních sraženin. I když pracujete v kanceláři a musíte hodiny sedět u pracovního stolu, zvednutí nohou na židli může pomoci zmírnit otoky dolních končetin.

Odhoďte vysoké podpatky

Zatímco vaše oblíbené boty na vysokém podpatku jsou rozhodně skvělým doplňkem pro váš celkový vzhled, jejich každodenní nošení může zhoršit příznaky křečových žil. Místo toho zvolte boty na nízkém podpatku, které mohou vypadat stejně stylově a umožní vám více procvičovat lýtkové svaly, což je prospěšné pro vaše žíly.

Fotografie: Pexels

Místo výtahu použijte schody

Přestože se zdá lákavé jet výtahem, zvláště když jste unavení, použití schodů vám pomůže spálit další kalorie a ulevit nohám od oteklých žil. Když stoupáte po schodech a zvedáte lýtka, svaly na nohou se stahují, což pomáhá vrátit krev zpět do dolních končetin.

Udělejte si koupel v Epsomské soli

Přidání Epsomské soli do vodní lázně dělá zázraky s vašimi unavenými svaly a může také zklidnit zánět způsobený křečovými žilami. Ačkoli je nevyléčí, koupel v Epsomské soli může zlepšit krevní oběh a snížit rozšířené žíly. Zároveň uvolníte celé vaše tělo a navodíte ideální podmínky pro relaxaci po těžkém dni.

Zdroj: Healthline, Healthline