Potraviny, které pomohou vaší pleti

Svěží, hladká a zářivá pleť bez kožních defektů, to je snem téměř každé ženy. Dnešní kosmetické přípravky dokáží opravu mnoho, ale velmi záleží také na tom, co člověk konzumuje. Právě potraviny mohou z velké části ovlivnit to, jak pleť vypadá.

Špatná životospráva, nedostatek spánku, stres nejsou zrovna faktory, které by pokožce prospěly. Pak ani sebelepší kosmetika nepomůže. Stárnutí sice nejde zastavit, ale zpomalit ano. A to díky správné péči o pokožku i tím, co konzumujeme.

Vliv potravin na kvalitu pleti

Vlivu potravin na akné se věnovala již v minulosti řada studií, výsledky byly protichůdné. Nicméně experti se shodují na tom, že některé potraviny, jako je čokoláda nebo víno (i jiné alkoholické nápoje) mohou problematické pleti uškodit. Pleť každého člověka je jiná a vyžaduje jinou péči, ale co rozhodně prospívá všem, je přísun potravin bohatých na antioxidanty, vitamíny, minerály, stopové prvky. K těm nejdůležitějším patří vitamín C, skupina vitamínů B, E, betakarotén, zinek, selen, draslík, omega 3 mastné kyseliny. V jídelníčku by tedy neměly chybět zelenina, ovoce, ořechy, semínka, obiloviny, ryby, některé houby, bylinky, sladkovodní řasy, mladý ječmen a další.

Které potraviny pokožce škodí?

Naopak velkým obloukem se vyhněte většímu množství kofeinových nápojů, slazeným a syceným limonádám, alkoholu, rafinovanému cukru, tučné a těžké stravě, smaženým pokrmům, kouření, přesoleným výrobkům, uzeninám.

Potraviny pro zdravou pokožku

  • Avokádo – Je bohatým zdrojem vitamínu E, který pomáhá udržet pleť zářivou a zdravou
  • Cottage sýr – výtečně chutná, zasytí a ještě je bohatý na selen, který má úžasnou schopnost pleť rozjasnit
  • Červená řepa – u nás bohužel stále podceňována potravina, která je bohatá na vápník, sodík, hořčík a důležité vitamíny A a E
  • Tofu – perfektní zdroj nenasycených tuků a bílkovin, antioxidantů a minerálů
  • Semínka – mnohá z nich obsahují vitamín E, minerály, železo a další cenné látky

Obrázek: pixabay.com