Ucpání cév může mít katastrofální následky. Určité signály se nevyplácí podceňovat

Fotografie: Freepik

Náš oběhový systém, tedy naše cévy, je naprosto klíčovou součástí našeho organismu. Krev je životodárnou tekutinou, která proudí do všech našich orgánů a pomáhá našemu tělu plnit si svém funkce. Jenže právě zdraví našeho srdce a cév může být dost snadno ohroženo. Na vině je zejména náš životní styl, který má často daleko ke zdravé stravování a pravidelnému pohybu.

Daleko častěji trpíme stresem, vyčerpáním, stravujeme se nekvalitními potravinami, dopřáváme si nezdravé tuky, cukry a alkohol, který cévám škodí.

Následky ucpaných cév

Výsledkem pak mohou být zanesené cévy a žíly. Přes ty pak krev nedokáže dobře proudit dál, zvyšuje se krevní tlak, zpomaluje se krevní oběh a naše tělo přestává normálně fungovat. Postupem času se stav může zhoršit až tak, že dojde na vážné zdravotní potíže. Mezi ně patří zejména:

  • Infarkt
  • Mozková mrtvice
  • Špatné zásobování končetin krví
  • Nemoci tepen, žil a cév

Není tedy radno ucpávání tepen podceňovat a je důležité sledovat signály vašeho těla, které vám říkají, že něco není zcela v pořádku. Ucpané tepny poznáte nejčastěji podle následujících příznaků.

Bolesti, otoky a necitlivost nohou

Bolest nebo znecitlivění v lýtkách při chůzi může signalizovat ucpané žíly nebo tepny. Pokud se vám uleví, když nohy zvednete do výšky a necháte krev proudit zpět k srdci, je jasné, že na vině bude žilní nedostatečnost. V nohách se vám hromadí přebytky krve, které žíly nezvládají odvádět. To vede nejen k bolesti a otokům, ale v důsledku dochází také ke zvyšování krevního tlaku, což neúměrně zatěžuje srdce a celý oběhový systém.

Potíže s erekcí

Jen málo mužů si neschopnost pohlavního styku spojí s krevním oběhem. Přitom právě ucpané cévy mohou mít za následek to, že do pohlavních orgánů neproudí dostatek krve, a nemůže tedy docházet k plnohodnotné erekci. Pokud s těmito potížemi bojujete, zkuste se zamyslet i nad stavem vašich cév. Možná to není případ pro sexuologa ani urologa, ale pro úplně jiného specialistu.

Vypadávání vlasů

U starších mužů i žen může být vypadávání vlasů běžné. Pokud se ale spustilo náhle, je výrazné a neznáte jinou příčinu, může být na vině i nedostatečnost žilní soustavy. Může totiž znamenat vysoké hladiny triglyceridů v krevním řečišti. Pokožka hlavy není dostatečně prokrvována a vlasy rychle ztrácejí sílu a vypadávají.

Jak proti ucpávání cév bojovat

Pokud hledáte snadný návod, pak vás zklameme. Nic takového totiž neexistuje. Pokud vám hrozí ucpávání cév, je na místě kompletně přehodnotit svůj životní styl. Je nutné přestat s kouřením a alkoholem, pravděpodobně budete muset vyřadit z jídelníčku i všechno smažené a začít se pravidelně hýbat.

Některé škody již ale nelze napravit, proto změnu životního stylu neodkládejte na dobu, kdy už bude nejhůř. Více než kdy jindy je prevence mimořádně důležitá a bez dlouhodobé péče o vaše cévy to nepůjde.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]