Důležitost snídaně na denním jídelníčku uvedena na pravou míru

Fotografie: Sonny doe / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Snídaně je tradičně považována za nejdůležitější jídlo dne. V poslední době se však vedou diskuze, zda je tato víra skutečně oprávněná.

Slyšeli jste to již stokrát – snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Toto tvrzení se řadí mezi nejvíce známé zdravotní rady a dodržování snídaně se během let stalo běžným rituálem v mnoha domácnostech. Přestože mnoho lidí snídá ze zvyku a dávno o tom nepřemýšlí, stává se stále více jasné, že tento návyk má spíše kulturní a psychologický původ než vědecky potvrzené zdravotní přínosy, říká doktorka Adda Bjarnadottir.

Lidé, kteří snídají, mají zdravější návyky

Lidé, již snídají, mají tendenci mít celkově zdravější životní styl. Ti, kteří pravidelně snídají, často dodržují pravidelné stravovací režimy, jež jim pomáhají udržovat zdravou hmotnost. Snídaně totiž může pomoci udržovat metabolismus v chodu, což podporuje hubnutí a prevenci obezity.

Kromě toho lidé, kteří snídají, často konzumují více zdravých potravin, jako je celozrnné pečivo, ovoce, zelenina a bílkoviny, což jim poskytuje větší množství nutričních látek a vitamínů. Tyto potraviny také mohou pomoci udržovat stabilní hladinu krevního cukru a zvyšovat energii během celého dne. V důsledku toho lidé, kteří pravidelně snídají, mají tendenci mít nižší riziko onemocnění srdce, diabetu a obezity.

Vynechání snídaně nezpůsobuje přibývání na váze

Jak již bylo zmíněno výše, lidé, kteří vynechávají snídani, váží více než ti, již snídají. Může se to zdát paradoxní, protože jak je možné, že po nejedení přibíráte na váze? Někteří tvrdí, že vynechání snídaně způsobuje velký hlad, takže se později během dne přejídáte. Zdá se, že to dává smysl, ale není to podloženo důkazy. Je pravda, že vynechání snídaně způsobuje, že lidé mají větší hlad a k obědu toho sní více, ale to nestačí k tomu, aby se vynechaná snídaně nadměrně kompenzovala.

anglická snídaně
Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]