Naučte se aktivovat hormony, které se podílejí na spalování tuků. Vysněná postava je na dosah ruky

Fotografie: Depositphotos

Nadváha nebo obezita trápí stále více lidí. Jen v České republice je to na 18,5 procent lidí, což je poměrně významné číslo. Naučte se účinně spalovat tělesný tuk pomocí hormonů.

Kdo chce zhubnout, musí pro to něco udělat. Zbavení se přebytečných kilogramů je mnohdy velká dřina a odříkání. Výsledek, když člověk vydrží, pak ale stojí za to. Je nutné přestat jíst pokrmy s přidaným cukrem, sladké šťávy, nezdravé potraviny, přemíru sacharidů. K tomu by měl člověk přidat pravidelný pohyb minimálně 30 minut denně, říká lékařka Jerlyn Jones.

Zapomeňte na čokoládové tyčinky

Patří to ke zvyku mnoha tlouštíků, že si k odpolední kávě přidají ještě nějakou sladkou dobrotu, která jim spraví náladu. Při hubnutí ale mlsy plné cukru do jídelníčku nepatří. Chuť na sladké zažene třeba ovoce. Sladit je možné stévií s nulovým množstvím kalorií nebo medem. Nevhodný je alkohol, průmyslově zpracované potraviny nebo rychlé občerstvení.

Jezte hodně zeleniny

K hubnutí patří zvýšená konzumace zeleninových pokrmů. Ty mohou být připravené ze syrové i vařené zeleniny. A klidně si je člověk může dát na snídani, oběd i večeři. Těch možností, co se nabízí, je opravdu hodně – zeleninové saláty, čerstvé šťávy, pečená  nebo dušená zelenina. Místo bílkovin živočišného původu dejte přednost těm rostlinných, které jsou například v luštěninách. Z tuků jsou povoleny olivový nebo kokosový olej.

Jezte pravidelně a nikdy ne večer

K hubnutí vede cesta přes konzumaci tří až pěti menších jídle po celý den. Nikdy by člověk neměl jíst po 19. hodině, a to ani ovoce. To je plné sacharidů. Ovoce si nechejte na dopolední a odpolední svačinku. Tento stravovací plán byste měli vydržet alespoň po dobu jednoho měsíce, ale většinou se jedná o celoživotní úpravu stravování. Na pití si dopřejte vodu s citronem nebo bez, případně bylinné čaje.

Fotografie: Freepik

S chutí sportujte

K hubnutí neodmyslitelně patří pohyb. Potřebujete totiž docílit kalorický deficit, tedy to, aby příjem kalorií byl menší než jejich výdej. Sportem lze spálit hodně energie. Jako vhodný pohyb se nabízí rychlá chůze, jízda na kole, běh. Není třeba se hned na začátku ztrhat, můžete zpočátku cvičit třeba jen deset minut a každý den přidávat čas navíc. Nemůžete-li některý den sportovat, nahraďte jednu porci jídla jednou sklenicí vody.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]