Vitamínem C nabitý grep dělá z hubnutí přívětivější proces. Stačí jej zařadit do stravovací rutiny

Fotografie: Veganbaking / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Grapefruitová dieta slibuje velmi užitečné přínosy pro lidské zdraví, a to zejména co se týče hubnutí. Stačí jíst toto ovoce třikrát denně při jídle.

Grapefruitová dieta patří mezi novější typy diet, které vykazují potenciální účinky na spalování přebytečných tuků. Její pravidla jsou přitom velmi jednoduchá – stačí zařadit toto lahodné ovoce ke každému velkému jídlu během dne. Příznivci tohoto stylu stravování tvrdí, že může vést k výraznému snížení hmotnosti již během 12 dní, protože podporuje spalování tuků a lepší vstřebávání potravin, říká doktorka Miho Hatanaka. Je ovšem důležité zmínit, že zatím neexistují žádné studie, které by prokázaly tyto účinky a zda je tato dieta bezpečná.

Grapefruitová dieta a lidské zdraví

Na rozdíl od ostatních diet zaměřujících se pouze na jednu potravinu, můžete při grapefruitové dietě konzumovat i jiné pokrmy, nikoliv pouze toto lahodné ovoce. Pokud ji chcete vyzkoušet, měli byste se zaměřit především na bílkoviny, které jsou nezbytné pro udržení svalové hmoty a řadu tělesných a mozkových funkcí. Jakmile si tedy stanovíte vhodný každodenní jídelníček, měli byste po každém větším jídle sníst grapefruit nebo vypít grapefruitovou šťávu, což vám zajistí rychlý úbytek hmotnosti.

Zastánci grapefruitové diety věří, že tímto stylem stravování lze zhubnout až 10 kilogramů během pouhých 12 dní – celkově by však tato dieta neměla trvat déle než 2 nebo 3 týdny. Jak již bylo zmíněno, měli byste dbát především na vysoký obsah bílkovin a snažit se co nejvíce omezit sacharidy. Níže se můžete podívat na to, jak by měl vypadat váš den v ideálním případě:

  • Snídaně: dvě vařená vejce, dva plátky slaniny a 1/2 grapefruitu nebo 250 mililitrů grapefruitové šťávy.
  • Oběd: salát s dresinkem, libovolné maso v libovolném množství a 1/2 grapefruitu nebo 250 mililitrů grapefruitové šťávy.
  • Večeře: jakýkoli druh masa připravený na jakýkoli způsob, salát nebo červená a zelená zelenina, čaj a 1/2 grapefruitu nebo 250 mililitrů grapefruitové šťávy.
  • Svačina před spaním: 250 mililitrů odstředěného mléka.
červený grapefruit
Fotografie: Pixabay

Je samozřejmě nutné poznamenat, že pokud chcete zhubnout, měli byste také dbát na pravidelný sport – to nemusí nutně znamenat, že byste měli chodit každý den do posilovny, ale minimálně si každý den dopřát alespoň 30 minut pohybu, například při plávání nebo procházce.

Potenciální zdravotní výhody

Zařazení nízkokalorických a vysoce výživných potravin, jako je grapefruit, do svého jídelníčku je velmi chytrá a zdravá volba nejen pro hubnutí, ale také pro vaše celkové zdraví. Již jeden kus tohoto lahodného ovoce obsahuje více než 60 % doporučené denní dávky vitamínu C. Ten má silné antioxidační vlastnosti, o kterých je známo, že chrání a posilují váš imunitní systém. Stejně tak však obsahuje důležité minerály, jako je hořčík a draslík, a vlákninu, jež je nezbytná pro dobré trávení.

Obecně je však také známo, že ovoce bohaté na vlákninu a antioxidanty, jako je grapefruit, vás může ochránit před mnoha problémy, jako jsou zejména srdeční choroby a mrtvice. Stejně tak však snižuje nutkání přejídat se během dne. Je ovšem třeba zmínit, že zatím žádná studie nepotvrdila účinky této diety na lidské zdraví a hubnutí, a proto byste se před jejím zahájením měli raději poradit se svým praktickým lékařem – zejména pokud užíváte některé léky nebo máte tělesné potíže.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]