Je kardio cvičení nalačno bezpečné? A skutečně u něj pálíte více kalorií?

Myšlenka, že se ihned po probuzení vrhnete do cvičení, je pro mnohé nepřípustná. Raději dají přednost ještě dalším 20minutám v posteli. Přesto existuje mnoho lidí, kteří přísahají na zázračné účinky ranního cvičení nalačno. Takové ranní cvičení, kdy se místo snídaně vrhnete na kardio trénink, údajně pomáhá spalovat více kalorií a urychluje tak hubnutí.

Případně pomáhá s udržováním optimální tělesné váhy. A má to i jiné bonusy. Zkrátka si cvičení odbudete hned ráno a už nemusíte myslet na to, že váš ještě čeká trénink. Mimo to takové cvičení dodá tělu spoustu energie, víc, než ranní káva.

Lidé, kteří praktikují přerušovaný půst (vypustí úplně snídani) tvrdí, že je pro ně tento způsob nejlepší. Nemusí kvůli cvičení vstávat extrémně brzy, aby stihli trénink před snídani. Cvičení nalačno pomáhá údajně spalovat tuky mnohem rychleji a účinněji, než, když cvičíte v době, kdy už máte v zažívacím traktu nějaké jídlo. Tělo si tak nebere energii z přijatého jídla, ale ihned sahá do tukových zásob. Ovšem…

Některé studie naznačují, že kardio nalačno může spalovat až o 20% více tuku. Jiné výzkumy však naznačují, že rozdíl mezi trénováním nalačno a trénováním odpoledne, je minimální. Cvičení ráno nalačno je tedy otázkou toho, čemu dáváte přednost. Zkrátka, co je pro vás lepší. Jelikož, jak jsme zmínili výše, má ranní cvičení ještě i jiné bonusy: nakopne vás to a navíc si trénink odbudete hned ráno. Odpoledne se již můžete věnovat jiným aktivitám.

Je cvičení nalačno bezpečné?

Pokud cvičení neženete do extrému, pak ano. Jen mějte na paměti, že vaše tělo potřebuje palivo, aby mohlo fungovat, takže intenzivní dvouhodinové cvičení po osmi hodinách spánku může způsobit vedlejší účinky nízké hladiny cukru v krvi, jako je točení hlavy. Pravděpodobně se také během tréninku nalačno dehydratujete.

Chcete-li zjistit, zda je pro vás kardio cvičení nalačno vhodné, zkuste to. Nejprve začněte tím, že sníte něco lehkého, jako je kousek banánu nebo kousek toastového chleba před tréninkem, a uvidíte, jak se cítíte. Pokud se cítíte dobře, příště si můžete vyzkoušet cvičení ihned po probuzení úplně bez jídla. Jen se ujistěte, že jste vypili dostatek vody, než začnete cvičit. Mějte na paměti také to, že každé tělo je jiné. Nikdy se tedy nesrovnávejte s ostatními. Klíčem k hubnutí i udržení optimální tělesné váhy je zdravá a vyvážená strava + pohyb. V podstatě je jen na vás, zda dáte přednost cvičení ráno (nalačno) nebo odpoledne (dvě hodiny po jídle).


Řekněte ostatním, co si myslíte