Megaformer – cvičební přístroj, jemuž propadli i nejznámější světové celebrity

Už jste možná zaslechli různé názvy, které se týkají cvičebních nástrojů i samotného cvičení. I v této oblasti neustále přibývají nějaké novinky. A megaformer je jednou z nich. Této fitness metodě propadl i Hollywood či dokonce vévodkyně Meghan. Jde o metodu cvičení Sebastiena Lagreeho a je důkazem toho, že lze efektivitu tréninku neustále posouvat vpřed.

Netradičnímu fitness přístroji, který je základem nové cvičební metody vdechl život hollywoodský fitness trenér Sebastien Lagree. Jehož cílem bylo zkombinovat účinky populárního cvičení Pilates s precizností bodybuildingu, kdy experimentoval s kombinací statického i variabilního napětí. Jako příklad uvádí jízdu autem, kde máte k dispozici buď benzín, naftu nebo elektřinu. Budete-li přemýšlet nad jinou alternativou, jak auto zprovoznit, můžete získat čistou energii. Na takovém principu funguje právě megaformer, říká Hollywoodský fitness trenér. Ačkoliv zase o tak úplnou novinku nejde, běžně ho ve fitness centrech nenajdete. Stroj spatřil světlo světa již v roce 2005 po dvouletém úsilí trenéra a jeho technického týmu. Oficiálně jej však představili až v roce 2010. A proč je megaformer tak oblíbený? Tento druh cvičení spojuje hned pět základních prvků:

  • Kardio

  • Posilování

  • Vytrvalostní trénink

  • Formování

  • Flexibilitu

Jak dlouho trénink trvá?

Trénink trvá přibližně hodinu, přičemž prvních 40 minut zahrnuje protahovací a zahřívací pohyby. Cvičební přístroj byl navržen a vyroben tak, aby vytvořil maximálně efektivní zatížení v kombinaci s různými typy a rozsahy pohybů, které při dodržení správného tempa a délky tréninku pomáhají dosáhnout požadovaných tělesných změn – flexibilita, pružnost, posílení a protažení svalů, hubnutí, zpevňování.

Pro koho je cvičení vhodné?

Pružinový odpor lze na přístroji nastavit dle individuálních potřeb. Díky tomu lze cvičit pomalé, zato velmi efektivní pohyby, které aktivizují pomalá svalová vlákna. Ta reagují sice na podněty pomaleji, ale zároveň se také později unaví, mimo to zvyšují kyslíkovou kapacitu svalstva, tudíž jsou skvělé na vytrvalostní činnost. Na rozdíl od vláken rychlých nezpůsobují nárůst svalové hmoty, ale výtečně spalují tuky. To je hlavní důvod, proč je megaformer tak vyhledávaným cvičením nástrojem především u těch, kteří chtějí vytvarovat postavu a zhubnout.

Jak často cvičit?

Přístroj je kombinací kladek, pružin, popruhů, takže první dojem je spíš takový, že jde o nějaké středověké mučící zařízení než fitness přístroj. Během hodiny cvičení se vydatně zapotíte, změny pozic/cviků probíhají velmi rychle, tudíž se během cvičení prakticky nezastavíte. Postupně je také možné zesilovat intenzitu různých cviků, zvedat ruce nad hlavu, abyste procvičili rovnováhu, přidávat i pohyby navíc či prodlužovat dobu trvání cviku. Díky tomu spálíte mnohonásobně více kalorií. Odborníci radí absolvovat dva až tři takové tréninky týdně.

Obrázky: YouTube.com,