Hubnutí po 40 v jasných obrysech: Obtížnost shazování kil v pokročilém věku sníží i vláknina

Fotografie: Depositphotos

Hubnutí po 40 se může zdát jako velice obtížné. Trávení i metabolismus se zpomalují a už to není to, co to bývalo ve 20. Budete-li se však řídit správnými pravidly, povede se vám to.

Jestliže jste 40letá nebo starší žena, už jste zřejmě zjistila, že hubnutí nebo udržení si optimální tělesné hmotnosti je těžší a těžší. Někdy s problematickým hubnutím mohou souviset zdravotní problémy, jindy může být také chyba ve cvičební rutině. Zkrátka na vás nefunguje to, co zabíralo ve vašich 20. Důvody se samozřejmě mohou lišit od člověka k člověku, zejména kvůli roli genetiky při přibírání na váze. Ovšem snížený metabolismus ve vyšším věku je hlavním faktorem, říká doktor Matt Berger. Jak ho tedy zrychlit?

Zapojte správná cvičení

Bez cvičení je mnohem obtížnější dosáhnout cílů v oblasti hubnutí. Můžete vyzkoušet nenáročné aktivity, jako je plavání, chůze nebo jízda na kole. Nezapomínejte však na silový trénink, tento typ tréninku pomáhá svalům zesílit tím, že aktivuje metabolismus, a to je přesně to, co potřebujete.

Jezte vhodné potraviny

Co nejvíce ze svého jídelníčku vyřaďte zpracované potraviny, potraviny s vysokým obsahem cukru a tuků. Potraviny s nízkou nutriční hodnotou se v těle ukládají jako tuk, avšak potraviny s vysokým obsahem vlákniny a živin zpomalují trávicí proces, brání pocitu hladu a zrychlují metabolismu.

Jezte v klidu

Pokud si mezi jednotlivými sousty uděláte 30sekundovou pauzu, je pravděpodobnější, že přestanete jíst, když už budete sytí. Někdy jsou to emoce nebo stres, co vás nutí jíst více. Používejte malé talíře a delší dobu kousejte potraviny. Čím déle budete jíst, tím méně toho sníte. Menší porce a častější konzumace vám také pomůže překonat problém s pomalejším trávením, které se s přibývajícím věkem objevuje.

žena sport
Fotografie: Freepik

Útěk ze sedavého života

V tomto věku se musíte co nejvíce vyhýbat sedavému způsobu života. Jakmile se člověk nehýbe, tělo nespaluje živiny, které se následně hromadí a způsobují přibírání na váze. Nemusíte denně běhat několik kilometrů, ale udržujte se ve zdravém pravidelném pohybu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]