Jak správně vybírat ovoce a zeleninu

Bez ovoce a zeleniny se žádný zdravý jídelníček neobejde. Důležité však je vybírat vždy sezonní a čerstvé kousky. Ovoce nakoupené mimo sezónu pochází většinou z dalekých krajin a při exportu ztrácí chuť, ale i nutriční hodnoty.

Chceme-li však zakusit chuť cizokrajného ovoce nic jiného nám nezbude. Velkoobchod ovoce a zeleniny nabízí nepřeberné množství čerstvých plodů, které běžně na pultech obchodů nenajdete. Při vybírání ovoce a zeleniny zapojte všechny své smysly. Sledujte strukturu, vzhled ovoce, jeho vůni a známky, podle kterých rozeznáte, že se jedná o delikátní a čerstvé ovoce. Nekupujte hned první, co vám padne pod ruku, ale pečlivě vybírejte a porovnávejte.

Vybírejte jen čerstvé plody

Sledujte případné skvrny a takovému ovoci se vyhněte obloukem. Velkou roli zde hraje i správný odstín. Určitě nekupujeme zelené jahody s tím, že doma do tří dnů zčervenají. Velmi náchylné na zkažení je například avokádo, které využijete u mnoha receptů. Zrovna avokádo musí být čerstvé a dokonale zralé, abyste si jej patřičně vychutnali. Zmást vás může i rozdílná barva avokáda.

Avokádo zelené barvy je protáhlé a větší. Dále pak můžete narazit na černé až černo-fialové avokáda, která mají kulatější tvar a jsou menší. Často se nabízejí pod značkou „prémiová“ což znamená, že jsou ideálně zralá a z jejich konzumací byste neměli otálet.

Jak vybrat správně avokádo

Na jeho slupce nesmí být patrné tmavé skvrny. U avokád zbarvených do černa si všímejte poškozených míst naavokádo slupce. Avokádo musí být na omak měkké, ale ne kašovité. Jeho stopka nesmí být vyschlá a odpadávat od plodu. U každého ovoce a zeleniny vždy kontrolujte, zda nemá plod otlačeniny a známky špatného zacházení. Zapojte i svůj nos a přivoňte, zda ovoce voní.

Mnoho plodů voní svěže jen v případě, že jde o čerstvé kusy. Na omak je možné poznat i strukturu. Hrušky a jablíčka by měla být pevná, ale broskve či švestky a další podobné plody by spíš měkčí. Při zkoušení buďte šetrní, abyste ovoce neponičili – má pak tendence podléhat zkáze. Ideální je ovoce a zelenina v otevřených boxech než takové, které se nachází v uzavřených igelitových obalech.

Obrázek: www.e-sandera.cz