Pokud na zahradě pěstujete angrešt, máte vyhráno. Obsahuje totiž řadu užitečných látek, o kterých lidé nemají nejmenší tušení

Fotografie: Depositphotos

Přestože pěstovat angrešt není v současné době moc populární, stále jde o druh ovoce, který přináší řadu skvělých benefitů pro lidské zdraví.

Mnoho lidí si angrešt pamatuje spíše ze svého dětství, kdy ho potají trhali své babičce ze zahrádky. Dnes se tomuto ovoci již velké pozornosti moc nedostává, což je však naprostá škoda – jeho zařazení do jídelníčku totiž zajišťuje skvělé přínosy pro lidské zdraví, včetně léčby chřipek a nachlazení a zlepšení obranyschopnosti imunitního systému. Kromě toho je velmi snadné ho vypěstovat, a proto se níže můžete seznámit s nejlepšími způsoby, jak angrešt využít. Více prozradila lékařka Elise Mandl.

Blahodárné přínosy angreštu

Angrešt je blahodárné ovoce, které příznivě ovlivňuje činnost jater, srdce a ledvin, pomáhá předcházet žaludečním chorobám či rakovině trávicího traktu a které lze využít také při léčbě horečky, zánětu, nachlazení a jiných virových onemocnění. Kromě toho však podporuje termoregulaci organismu, čímž zlepšuje obranyschopnost imunitního systému a chrání tělo před ohrožujícími stavy.

Díky vysokému obsahu vitamínů A, B1, C, D a E a minimálnímu množství kalorií je angrešt jedním z nejlepších druhů ovoce vhodných pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Obsahuje však také kyselinu citronovou, pektin, jenž nejen stimuluje práci střev, ale také snižuje zvýšenou hladinu cholesterolu, niacin, draslík, fosfor, železo a vápník, což jsou složky, díky kterým působí antioxidačně a poskytuje tělu potřebné minerály.

Chrání ledviny a léčí chudokrevnost

Díky bohatému obsahu výše uvedených vitamínů, minerálů a dalších prvků dokáže angrešt také čistit bakterie z močových cest a chránit je tak společně s ledvinami před potenciálním nebezpečím. Kromě toho bojuje s otoky v těle a s hypertenzí a posiluje stěny cév. Pomoci vám však může, i pokud máte problémy s chudokrevností – v takovém případě byste měli jíst angrešt každý den, protože je velmi bohatý na železo (díky němuž také zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů).

Fotografie: Freepik

Užitečné jsou i jeho listy

Kromě plodů angreštu můžete využít také jeho listy. Ty obsahují zejména hojné množství vitamínu C, flavonoidů a minerálních solí, včetně hořčíku a manganu, díky čemuž se dají využít jako lék proti nachlazení, stárnutí a chudokrevnosti, k hojení zánětů, ran a škrábanců a také při léčbě žaludečních vředů, dně a revmatismu. Abyste však všechny tyto výhody získali, je třeba si z listů angreštu připravit vhodný odvar.

Odvar proti chudokrevnosti a bolesti kolen

Angrešt poskytuje řadu skvělých přínosů pro vaše zdraví – a stejně tak i jeho listy. Stačí zalít 2 lžičky sušených listů 250 mililitry vroucí vody, nechat čaj odstát alespoň 4 minuty a nakonec ho vypít – v takové formě se osvědčil zejména při nachlazení a chřipce.

Pokud vás netrápí chřipka nebo nachlazení, ale bolesti kolen, uvařte v 500 mililitrech vroucí vody asi 30 gramů listů angreštu a nechte odvar 15 minut odstát. Poté v něm namočte hadr, obmotejte ho přes bolavé místo, položte na něj listy a překryjte ho dalším hadříkem. Působit ho nechte přes noc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]