Jak skladovat nejoblíbenější letní ovoce – jahody

Jahody bezpochyby patří k nejoblíbenějšímu ovoci celkově, nejen během léta. Pokud máte zahrádku, můžete si jahody vypěstovat i sami. Šťavnaté a lahodné ovoce nám vždy připomíná léto. Toto ovoce je dostupné na pultech obchodů během celého roku, ale bohužel za cenu nižší kvality. Mnohdy jsou plody nezralé, některé dokonce nahnilé a nehovoře o tom, že nevíte, jakým způsobem byly pěstovány.

Ačkoliv jde o nejoblíbenější ovoce, jde zároveň o velmi choulostivé ovoce. Proto je potřeba věnovat pozornost některým krokům ve snaze o co nejdelší skladování v lednici. V ledničce vám běžně jahody vydrží v přihrádce na ovoce při teplotě 1 až 5 °C pár dní. Ovšem jejich uskladnění lze díky některým trikům prodloužit. Poradíme, jak na to.

Jahody se stopkami

Jestliže jahody sklízíte pro okamžité použití, nevadí, když odtrhnete stopku s lístečky. Ovšem pokud chcete, aby jahody nějakou dobu v lednici vydržely, je vhodné ponechat jim stopku. V opačném případě začnou brzy vysychat, scvrkávat se, protože si neudrží dostatečný obsah vody. Odtržená stopka vytvoří v jahodě „ránu“, která je rovněž pozvánkou pro mikroby a následné hnití. Také nikdy netrhejte jahody, které mají ještě zelenou špičku v domnění, že doma dojdou. Trhejte je v době, kdy je celý plod tak akorát a zralý – nikoliv přezrálý.

Octová koupel

Trvanlivost jahod můžete prodloužit „octovou koupelí“. Připravte si do misky 1 díl octa a 10 dílů vody. Do této lázně jahody ponořte, a poté nechte okapat (osušit) a uložte do lednice (do přihrádky na ovoce se zmiňovanou ideální teplotou). Nemusíte se bát, že jahody ztratí svou chuť či vůni. Octová vůně brzy vyprchá a jahody vám takto vydrží v pohodě až 10 dní (někdy i déle).

Zamrazení

Urodilo-li se vám hodně jahod anebo jste měli možnost koupit hodně jahod za výhodnou cenu, pak si je zamrazte. Sice ztratí svou vůni a částečně i svěží chuť, ale zato jsou výtečné pak na bublaniny, koláče, zmrzliny, dezerty, koktejly, do knedlíků apod. Pro mrazení jsou vhodné neotlučené pevné plody, které zbavíte stopky, opláchnete, necháte oschnout (nikdy nedávejte do mrazničky mokré plody), přilepili by se k sobě a nešly oddělit. Jahody netlačte k sobě násilím, ať nejsou utlačené. Mražené jahody vám vydrží po celý rok – do další úrody.

Obrázek: pixabay.com