Kaki dodá sílu vaší imunitě

Kaki je exotické ovoce, které jste možná už potkali na pultech obchodů. Jde o ovoce, které dozrává právě v tomto období, kdy je u nás podzim a zima. Má nasládlou a šťavnatou dužinu a sníst se dá úplně celé – nemusí se loupat, nemá ani otravné pecky.

Takhle chutná zdraví

Kaki se pěstuje například ve španělské Valencii. Doslovný překlad úplného latinského názvu znamená „pokrm bohů“, často také „ovoce boha Dia“. Má vysoký obsah vitaminu C, což značně posiluje náš imunitní systém. Také obsahuje vitamin A, vlákninu, aminokyseliny.

Jak vybrat to správné?

Plod, který je zralý, má naoranžovělou barvu a na omak je tvrdý. Jeho vůně může být vanilková. Když jej rozkrojíte, dužina by vám měla připomínat dýni nebo žlutý meloun.

Jak kaki připravit

Jak jsme si už řekli, jde o velmi pohodlné ovoce, které nepotřebuje vypeckovat ani loupat. Jíst se dá také zmražené, konzervované nebo sušené. Pokud si ale chcete vytvořit něco složitějšího, máme pro vás pár tipů. Například kaki využijte jako jeden z přísad do vašeho ovocného salátu. Vytvořit z kaki můžete také domácí džem, anebo jím naplnit ovocný koláč. Další pochoutkou může být koktejl.

„Oranžový“ štrůdl

Proč si ale neudělat například kaki štrůdl? Je jednoduchý a skvělý jako dezert. Vše, co budete potřebovat, je strouhanka, listové těsto, 1 sáček skořicového cukru, cukr krystal, vejce, přibližně 4 střední kaki a přichystat si můžete také rozinky nebo vlašské ořechy.

Na válu si připravíme listové těsto jako na obyčejný jablečný štrůdl. Když máte těsto vyválené, posypte ho strouhankou (stačí malá vrstva). Kaki si můžete nastrouhat, ale snazší bude nakrájet jej na menší kostičky, které potom rozložte na těsto. Záleží jen na vás, jak moc chcete mít štrůdl plný, myslete však na to, aby šlo těsto pohodlně zabalit. Na rozložené kaki nasypte skořicový cukr a cukr krystal. Přidat ke kaki můžete také rozinky nebo nasekané vlašské ořechy, to je jen na vás a vaší chuti. Těsto poté stačí zabalit. Nohavici stačí už jen potřít vejcem a dát péct zhruba na dvacet minut do trouby. Je třeba jen hlídat, aby se vám nohavice nespálila.

Při servírování můžete štrůdl doplnit šlehačkou, posypat jej cukrem nebo k němu podávat čerstvé kousky kaki.

Obrázek: pixabay.com