Nedostatek vitamínu D je špatnou zprávou pro celé tělo. Mezi časté následky patří i bolest zad nebo únava

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vitamínu D je nebezpečný problém, který může zásadně ovlivnit vaše zdraví. Pokud ho rozpoznáte, raději se co nejdříve poraďte s lékařem.

Nedostatek vitamínu D je nebezpečný problém, ke kterému nejčastěji dochází, když trávíte nedostatečné množství času na slunci nebo nedbáte na svůj jídelníček. Jeho dopady na lidské zdraví však mohou být velmi nebezpečné, a to od obranyschopnosti imunitního systému až po zdraví kostí. Je proto důležité v případě jakéhokoliv podezření co nejdříve zakročit a změnit své návyky, říká doktorka Katherine Marengo.

Častá onemocnění nebo infekce

Jednou z nejdůležitějších rolí vitamínu D je podpora imunitního systému, který vám pomáhá bránit se virům a bakteriím způsobujícím nemoci. Tato složka přímo působí na buňky, jež jsou zodpovědné za regeneraci, takže při jeho nedostatku tělo není schopno se rychle zotavit, a navíc je náchylnější k rozvoji dalších nemocí – to platí zejména pro chřipku, problémy s dýchacími cestami a nachlazení.

Únava a vyčerpání

Pocit únavy může pramenit z řady příčin a nedostatek vitamínu D není výjimkou. Mnozí lidé ho však často přehlíží, což vede ke zhoršení problému a zvýšení rizika potenciálních dopadů tohoto stavu. Za zmínku také stojí skutečnost, že doplňování tohoto vitamínu může přispět k opětovnému zvýšení hladiny energie v těle. Vědci však stále provádí výzkumy, aby zjistili, proč tomu tak je.

Bolesti kostí a zad

Bolesti kostí a dolní části zad mohou být taktéž příznaky nedostatečné hladiny vitamínu D. To především proto, že stojí za vstřebáváním vápníku v těle, takže se jeho absence může výrazně podepsat na celkovém zdraví kostí. Pokud tedy často trpíte těmito příznaky a nic vám nepomáhá, pravděpodobně bude příčina právě tady.

Nedostatek vitamínu B12 se podepisuje na zdravotním stavu celého těla. Napadá i kůži a oční bělmo

bolest zad
Fotografie: Freepik

Deprese

Nedostatek vitamínu D je spojován s depresí, a to zejména u starších dospělých. Pokud vás tedy zastihnou pochmurné myšlenky nebo špatná nálada, zkuste jít na několik minut na sluníčko a uvidíte, že se budete cítit lépe. S příznaky deprese vám poté dokážou pomoci doplňky stravy s tímto vitamínem.

Zhoršené hojení ran

Pomalé hojení ran po operaci nebo zranění může být jednou z dalších známek příliš nízké hladiny vitamínu D. Látky obsažené v této živině jsou totiž klíčové pro tvorbu nové kůže, a proto jeho nedostatek může způsobit výrazné komplikace.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]