Nevítané přibírání na váze mohou způsobovat hormony. Patří mezi ně i inzulin a kortizol

Fotografie: Depositphotos

Některé hormony mohou mít drastický dopad na vaši váhu, pokud je neudržujete v rovnováze. Za problémy často stojí inzulín a také kortizol.

Hormony jsou důležité látky, které v těle vykonávají řadu nezbytných úkolů, a to od udržování dobré nálady až po regulaci hmotnosti. Významný vliv mají také na metabolismus a pocit hladu, kvůli čemuž mohou dle lékařky Jerlyn Jones v případě nerovnováhy způsobit drastické přibírání, nebo naopak hubnutí. Je proto důležité, abyste je udržovali v optimálních úrovních, jinak by vám mohly způsobit nepříjemné příznaky.

Pozor na funkci inzulínu

Inzulín je produkován slinivkou břišní a podporuje ukládání glukózy (jednoduchého cukru, který získáváte z potravy) ve svalech, játrech a tukových buňkách pro pozdější využití. Tělo ho vylučuje zejména po jídle, kdy přenáší tuto sloučeninu z potravy do potřebných buněk a umožňuje z ní čerpat energii – záleží však na aktuálních potřebách vašeho těla. Pokud by došlo k narušení jeho funkce a buňky by na inzulín přestaly reagovat, mohlo by to vést k nadměrnému ukládání cukru a následnému vzniku obezity nebo cukrovky 2. typu.

Hormon sytosti leptin

Leptin je hormon sytosti, který vysílá signály do mozku o tom, zda jste sytí, či nikoli. To je nezbytné pro udržení různé funkce a celkovou fyzickou pohodu. Pokud by však došlo k narušení jeho funkce nebo by si tělo vůči němu vytvořilo rezistenci (zpravidla v důsledku obezity), mohlo by to vést k nutkání přejídat se a začít přibírat na váze ještě více. Příčina tohoto problému zatím není dle serveru Healthline zcela jasná.

Kortizol jako stresový hormon

Kortizol je známý jako stresový hormon a produkují ho nadledviny, přičemž jeho hlavní funkcí je regulace stresu. Pokud je ho na vás však příliš, může začít zvyšovat srdeční frekvenci a energetické hladiny, což může vést k řadě problémů, včetně srdečních chorob, cukrovky, nízké hladiny energie, vysokého krevního tlaku, nespavosti a přibírání na váze. Lidé mají navíc tendenci při jeho vyplavování jíst víc nezdravých jídel.

Zdravé hubnutí díky vhodnému jídelníčku. Polévky i losos spolehlivě pomohou

vysoký cholesterol
Fotografie: Freepik

Pro ženy představuje nebezpečí také estrogen

Estrogen je pohlavní hormon zodpovědný za regulaci ženského reprodukčního systému. Pokud jsou jeho hladiny vysoké, což se stává zejména u žen s obezitou, zvyšuje se také jejich riziko rozvoje některých druhů rakoviny a dalších chronických onemocnění. Nízké hladiny, které lze obvykle pozorovat při stárnutí a menopauze, mohou poté také ovlivnit tělesnou hmotnost a tuk. Na webu ZdravéStravování jsme dále psali o rychlém plánu podle dlaně, který vám pomůže zhubnout.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]