Ani artritida nemusí zastavit vaše sportování, stačí si vybrat správné aktivity

Revmatoidní artritida patří k velmi častým onemocněním, ke kterým dochází v souvislosti s vyšším věkem. Jde o revmatické onemocnění, které se dotýká až jednoho procenta populace a ženy bývají postižené až třikrát častěji než muži. Jde o bolestivé onemocnění, které vám velmi zásadně komplikuje běžné aktivity a vede k rozvoji kloubních deformit.

Vzniká tak, že dochází k narušení imunitního systému a v důsledku toho vzniká chronický kloubní zánět. V dalších fázích dochází k trvalému poškození chrupavky a přilehlých kostí. Jak již bylo řečeno, toto onemocnění provází velká bolestivost. Tuhnutí kloubů a nemožnost pohybu. Přesto lékaři doporučují jako nejjistější prevenci i léčbu pravidelný, ale vhodný pohyb. Co můžete dělat, abyste potíže zmírnili nebo se jim zcela vyhnuli?

Plavání

Plavání má tu velkou výhodu, že je velice nenáročné na klouby. Můžete se mu tedy věnovat i tehdy, když už pro vás jiné sporty nepřipadají v úvahu. Díky tomu, že voda nadnáší, nejsou vaše klouby prakticky vůbec zatíženy, a přitom stále provádíte intenzivní tělesnou aktivitu.

Plavání navíc nemusí být jen o samotném pohybu ve vodě, jak jsme zvyklí. Můžete se zapojit do celé řady aktivit jako je vodní aerobik nebo jiné vodní sporty.

Tai chi

Jde o tradiční čínské bojové umění, které se ale pro potřeby většinové populace v poslední h letech přetvořil spíše v meditační a relaxační cvičení, které má však velkou efektivitu.

Základem tohoto směru jsou pomalé pohyby doprovázené hlubokým dýcháním a meditací. Je poměrně náročné provádět všechny pohyby správně a s maximální přesností, ale hlavní je, že je toto cvičení velice šetrné ke kloubům, a kromě fyzického cvičení podporuje i duševní regeneraci.

Jóga

Pevné místo má samozřejmě v tomto ohledu i klasická jóga. Opět se jedná o cvičení, které propojuje fyzickou a psychickou stránku člověka a zaměřuje se nejen na posílení těla, ale také na duševní hygienu.

Můžete si vybrat z různých druhů jógy dle vašich schopností a možností vašeho onemocnění. Jóga vám pomůže především v zajištění flexibility a posílení svalů, o kterých ani nevíte, že je máte.

Co můžete ještě udělat?

Cvičení je jedna věc, ale pokud chcete svou léčbu provádět skutečně smysluplně a správně, je nezbytné zahrnout do vašeho každodenního programu ještě další aktivity.

Zaměřit byste se mohli například na redukci hmotnosti. Lidé s artritidou velice snadno přiberou – je to logické, neboť je pohyb pro ně bolestivý. Jenže právě vyšší hmotnost je značnou komplikací. Podaří-li se vám alespoň pár kilo shodit, velmi se vám uleví.

Pomůže i správná strava, která má vysoký obsah omage-3 mastných kyselin. Při řadu lidí je také nezbytné suplementovat vitamín D, který hraje v péči o pohybový aparát velmi důležitou roli.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]