Tajemství ukryté v zelené slupce vlašských ořechů prospěje zdraví

Vlašské ořechy patří mezi velmi zdravé a oblíbené plody. Konzumujeme je jen tak, přidáváme je do nejrůznějších dezertů, nakládáme do medu a z jejich skořápek si v období Vánoc vyrábíme plovoucí lodičky, do kterých vkládáme svíčku. Věděli jste ale, že příznivé účinky na naše zdraví má i zelená slupka vlašských ořechů?

Tajemství ukryté ve slupce

Loupání ořechů, tedy především odstraňování jejich svrchní zelené slupky, má většina lidí spojeno s následně černě zbarvenými prsty. Ostatně tato vlastnost slupky byla již před mnoha staletími využívána k přípravě přírodní barvy na vlasy. Pokud jste až doteď zelené slupky považovaly za odpad, možná změníte názor. Ze slupky můžeme velmi snadno vyrobit také léčivou tinkturu. Tato tinktura je bohatá na vitamín C a také na mnoho minerálních látek.

Jak tinkturu vyrobit?

Na výrobu tinktury si připravte přibližně patnáct čerstvých velkých vlašských ořechů, třicet gramů droždí, jeden kilogram cukru a dva litry vody. Z ořechů za pomoci nože odstraňte vrchní zelenou slupku, kterou následně najemno nakrájejte. Následně rozmíchejte droždí ve dvou litrech horké vody a poté do směsi přidejte cukr.

Když se cukr i droždí rozpustí, přidejte do vzniklé směsi nasekané slupky ořechů a směs nalijte do pánve, kterou překryjte a umístěte na teplé a temné místo. Takto ponechte po dobu jednoho měsíce. Po měsíci stačí vše důkladně promíchat a léčivá tinktura je hotová. Doporučené dávkování jsou dvě polévkové lžíce denně.

Kromě slupky se v lidovém léčitelství využívají také listy ořešáku, ze kterých se vyrábí odvar, který má skvělé desinfekční a antibakteriální účinky. Působí proti nejrůznějším kožním parazitům a plísním, pomáhá také léčit ekzém či zmírňovat nepříjemné projevy lupénky. Můžete ho ale použít i jako pleťovou vodu, především pokud vás trápí akné, či jako vodu na opláchnutí vašich vlasů v případě jejich nadměrného vypadávání.

Fotografie: DepositPhotos


Řekněte ostatním, co si myslíte