Hubnutí bez drastických změn a návštěv posilovny: Rychlý plán podle dlaně

Fotografie: Depositphotos

Pokud chcete zhubnout nebo si nastavit zdravý jídelníček na míru, stačí se řídit podle těchto pravidel. Budete překvapeni, jak efektivně pomohou.  

Nastavit si správný jídelníček není vždy tak jednoduché, jak si mnozí lidé myslí. Nedávno jsem však narazil na zajímavý článek, který sdílel polský web Planetapl – ten vysvětloval, že správné porce pro jednotlivce lze poznat podle ruky. Stačí tedy správně použít svou dlaň a prsty, abyste zjistili, jak si nastavit ten nejlepší stravovací režim a popřípadě zhubnout přebytečná kila.

Pět jídel denně

Pokud přemýšlíte nad tím, kolik byste měli jíst jídel denně, správnou odpověď vám prozradí vaše prsty. Máte jich pravděpodobně pět, což znamená, že by jich mělo být pět – palec jako snídaně, ukazováček jako oběd, prostředníček jako svačina, prsteníček večeře a malíček poslední svačina. Porce jídel by měla také záviset na velikostech vašich prstů, ale nejlepší bude, když budete poslouchat své tělo.

Kolik sacharidů a proteinu?

Abyste zjistili, kolik sacharidů denně je pro vás nejvhodnějších, stačí dát ruku v pěst a podívat se na obdélník, který vytvoří vaše prsty. To je dostatečná velikosti k uspokojení potřeb vašeho těla, co se týče této části stravy (platí jak pro rýži, tak i těstoviny a brambory). Co se týče proteinu, stačí tolik masa, ryb nebo jiných potravin s jeho obsahem, kolik se vám vejde do ruky. O významu této důležité živiny jsme vás informovali na webu Zdravé Stravování.

Sýr, máslo a cukr

Co se týče sýrů, neměly by tvořit velkou část vašeho jídelníčku. I podle webu abc7 byste měli být před jejich nadměrnou konzumací opatrní – porce by se měla vejít na délku a šířku nataženého ukazováčku a prostředníčku vedle sebe. Podobně je tomu u másla, kterého by denně mělo být maximálně na velikost posledního článku ukazováčku, stejně tak i cukru, jehož správný příjem odpovídá velikosti posledního článku palce.

Efektivní dieta DASH uznávaná již od roku 1992: Kromě hubnutí pomáhá i značně snížit krevní tlak

různé druhy sýrů
Fotografie: Pexels

Ovoce a zelenina

Naopak je velmi důležité, abyste věnovali dostatek pozornosti ovoci a zelenině. Jedná se totiž o velmi důležité potraviny bohaté na vitamíny, minerály a další nedílné složky pro udržení správné funkce těla. Dejte své ruce před sebe a spojte je, jako by vám do nich měl někdo něco vysypat. Jejich podíl ve vašem jídelníčku by měl být velký natolik, aby tento celý obsah vyplnil. Dbejte však na to, aby byl poměr ovoce a zeleniny vyvážený.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]