Jednoduchý odvar z kopřiv je účinný pomocník v boji se záněty a bolestmi hlavy

Odvar z kopřiv byl elixírem zdraví našich prababiček. Málokdo dnes o tomto přírodním léku ví. Kopřivy mají přitom mnoho léčivých živin, které mají příznivý vliv na vaše zdraví. Směs z těchto žahavých rostlin je dobrá nejen pro kvalitnější vlasy. Pokud vám na zahradě rostou kopřivy, nezbavujte se jich. Ukážeme vám, že kopřivy jen sekat a vyhazovat je zbytečné plýtvání.

Na co všechno jsou kopřivy dobré

Dobrá zpráva je, že kopřivy rostou téměř všude. Na jejich trhání se vybavte rukavicemi a dlouhými rukávy. Pokud jsou rostliny vysoké, můžete je nejprve posekat srpem. Vyhnete se požahání. Pokud ne, nic se neděje, i to je totiž zdravé! Díky kopřivám

  • vyčistíte krev od škodlivin a snížíte hladinu cukru
  • podpoříte funkci štítné žlázy
  • vyléčíte nemoci močových cest
  • zničíte záněty v těle

Jak kopřivy zpracovávat? Zapomeňte na zapáchající kopřivový odvar. Připravili jsme pro vás několik způsobů, jak tyto rostliny zpracovat lépe a efektivněji. Následující směsi si zaručeně oblíbíte a už na ně nedáte dopustit. Připravte si například tento léčivý sirup. Budete potřebovat: 1 kg kopřiv, 2 citrony, 2 jablka, ½ kg medu, želatinu. Jablka očistěte, okrájejte a zpracujte v kuchyňském robotu. Přidejte umyté kopřivové listy, šťávu z citronu a mixujte do hladka.

Recepty

Připravte si želatinu s medem. Smíchejte s kaší. Vzniklou směs dejte do sterilizovaných sklenic. Před každým jídlem si dejte dvě lžičky. Tento sirup má mnoho dalších benefitů. Například vám může pomoci při problémech s játry, nespavosti a při dýchacích obtížích. Doporučuje se i při problémech s chudokrevností. Vaše tělo totiž zásobí energií a pomáhá při únavových syndromech.

Vyzkoušejte si připravit domácí med z kopřiv. Mladé kopřivy mají nejvíce vitamínů a živin, připravte ho tedy z nich. Na sběr doporučujeme zajít do lesa, zde najdete rostliny, které jsou daleko od silnice. Doma je omyjte a namelte v mlýnku na maso. Prosejte směs přes látku a šťávu z rostlin smíchejte s medem v poměru 40 % medu a 60 % kopřivové šťávy. Nalejte do sterilizovaných sklenic a skladujte v lednici.

Každé ráno si dejte alespoň dvě lžičky tohoto medu. Můžete ho přidat do oblíbeného čaje, smíchat s jogurtem, müsli nebo rozpustit ve sklenici vody. Do nápoje přidejte i šťávu z poloviny citronu. Jak sami vidíte, rozhodně nemusíte zůstávat u nevábného odvaru. Fantazii se meze nekladou.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]